W maju tego roku oddano do użytku kabinę malarsko-suszarniczą o powierzchni roboczej 113 mkw., umożliwiającą malowane konstrukcji stalowych o długości do 15 m i ciężarze do 10 ton. Wymiary kabiny: 18 x 6 x 6 metrów. Umożliwia ona nakładanie najwyższej jakości zestawów malarskich składających się z powłok gruntujących, międzywarstw oraz powłok nawierzchniowych.
Pomieszczenie do przygotowywania farb.
- Proces malowania w kabinie jest prowadzony w warunkach spełniających wszystkie określone przez producentów farb parametry aplikacji i suszenia – zapewnia Dariusz Droszkowski z firmy Anticorr, która realizowała inwestycję. Inwestor postawił wykonawcy warunek, aby kabina spełniała wszelkie rygorystyczne normy środowiskowe oraz stanowiła szczelną przestrzeń zamkniętą. Dlatego też cała komora jest jakby w komorze, dzięki czemu ciepło nie ucieka na zewnątrz. Prezes firmy już teraz zastanawia się jak wykorzystać odzysk ciepła. Najprawdopodobniej będzie ono wykorzystywane do ogrzewania budynku.
System wentylacji zapewnia odpowiednie warunki do nakładania i suszenia farby.
Ważną sprawą była ekologia. Farba oraz rozpuszczalniki przechodzą przez systemy filtracji, dzięki czemu do atmosfery nie przedostają się szkodliwe związki. Kolejną kwestią przy projektowaniu malarni było bezpieczeństwo. Zainstalowano system monitorowania, dzięki czemu na bieżąco badane są obciążenia, a wentylacja sama zostaje uruchomiona, gdy zachodzi taka potrzeba. System wentylacji zapewnia temperaturę malowania + 20 stopni C i suszenia do 40 stopni C przez cały rok. To jest bardzo ważne, gdyż podczas prac malarskich bardzo rygorystycznie należy przestrzegać norm producentów farb. Powinna być zagwarantowana odpowiednia wilgotność, temperatura i czas schnięcia. Aby sprostać tym wymogom stworzono pomieszczenie, z własną wentylacją, do przygotowywania farb tuż przy samej kabinie malarskiej. Dzięki temu podgrzanej farby nie trzeba przenosić, więc jej temperatura nie spada, a to zapewnia odpowiednią jakość i trwałość powłoki. Obsługa komory jest w pełni automatyczna. Inwestycja została zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego 2007-2013. Przedsiębiorstwo otrzymało na nią 40 proc. dotacji.
Grzegorz Petka
Komentarze (0)