Oznaczenia jakości zabezpieczonego drewna
Dla oznaczenia jakości zabezpieczenia drewna ustalono w normach szereg ogólnych wytycznych sposobów postępowania wskazujących m.in.:
- liczbę elementów, które powinny być poddane oznaczeniom w stosunku do liczby zabezpieczonych elementów zależnie od akceptowanego poziomu jakości (liczby próbek, które przyjmuje się, że mogą być wadliwe nie powodują odrzucenia partii) i poziomu kontroli (zależność miedzy licznością zabezpieczonej partii i licznością próbki), miejsce, rodzaj (cienkie skrawki, wywiertki, wycinki przekrojów poprzecznych) i sposób pobierania próbek z drewna okrągłego i częściowo okrągłego, tarcicy i drewna profilowanego do oznaczeń retencji i wnikania w zależności od udziału twardzieli i bielu i wymagania (np. czy ma być zabezpieczone tylko drewno bielu czy również twardzieli). Oprócz pobrania próbek drewna trzeba ustalić, jakim środkiem drewno było zabezpieczone i uzgodnić metodę oznaczania ilościowego i jakościowego środka w drewnie. Pod względem jakościowym – głębokości wnikania niektóre reagenty umożliwiające wybarwienie aktywnych składników są podane w PN-75/C-04901 „Środki ochrony drewna – Oznaczanie głębokości wnikania w drewno”.
Uwagi ogólne
Retencje środków ochronnych w drewnie mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od zastosowanego środka. Głębokość nasycenia drewna zależy od wymagań dla danej sytuacji zagrożenia przez czynniki niszczące. Bez dodatkowych zabiegów ułatwiających wnikanie osiągnięcie ponad 3-6 mmgłębokości nie zawsze jest możliwe. Ustalenia rodzaju środka, metody zabezpieczania, retencji i głębokości powinny być ustalone przed nabyciem elementów zabezpieczonych i podane w certyfikacie.
dr hab. inż. Andrzej Fojutowski, doc. ITD
Instytut Technologii Drewna
Poznań
Komentarze (0)