• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(49)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.09.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 24 minut

    Strona 7 z 11

    - farby do stosowania na zewnątrz o wysokiej zawartości suchej masy, opalizujące, gęstość 1,2-1,4 g/cm3, zawartość suchej masy  50%, wydajność 10 m2/l, ilość 100-120 ml/ m2, 130-160 g/ m2, nanoszenie 2 razy,

    - wyrób lakierowy do pierwszego malowania, gęstość 1,3-1,6 g/cm3, wydajność 10-12 m2/l, ilość 55-65 ml/ m2, 90-100 g/ m2, nanoszenie 1 raz.

    Przy stosowaniu wszystkich rodzajów środków ochrony drewna konieczne jest zwrócenie szczególnie dużej uwagi na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Powierzchniowe zabezpieczanie drewna w wielu przypadkach może znacznie przedłużyć trwałość użytkową i estetyczny wygląd powierzchni elementów drewnianych. Niewątpliwie trzeba się przy tym liczyć z koniecznością renowacji zabezpieczeń zwłaszcza narażonych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. Środki dekoracyjno-impregnacyjne oraz wszelkie inne zawierające biocydy należy rozważać w kontekście ustawy o produktach biobójczych. Wnikliwe zapoznanie się z normami dotyczącymi środków ochrony drewna ułatwia dobór odpowiednich środków i właściwe ich stosowanie. Należy stosować ich tak mało jak tylko to możliwe a jednocześnie tak dużo jak to jest konieczne dla skutecznego działania i ochrony.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przygotowanie drewna do zabezpieczania

    Ważnym elementem ogólnym, wpływającym na nasycenie drewna, jest odpowiednie przygotowanie drewna przeznaczonego do zabezpieczania środkami chemicznymi. Konieczne jest oczywiście usunięcie kory i łyka, które stanowią barierę dla cieczy impregnacyjnych. Zabezpieczenie może tam być nieskuteczne i mogą wystąpić różnice w zabarwieniach. Powierzchnia drewna powinna być poza tym wolna od wszelkich zanieczyszczeń (starych farb, lakierów, zatłuszczeń, kurzu, pyłu, ziemi itp.) utrudniających wprowadzanie środków ochronnych i ich wnikanie w drewno. Elementy drewniane powinny być już całkowicie obrobione mechanicznie. W przypadku dokonywania obróbki mechanicznej po impregnacji, miejsca wszelkich przecięć, nawierceń, strugań muszą być uzupełniająco zabezpieczone. Pomijając zabezpieczanie dyfuzyjne wilgotność drewna powinna wynosić około 20% lub mniej, a nie powinna być większa od punktu nasycenia włókien – ok. 28%. Drewno powinno więc być wysuszone naturalnie (sezonowane) lub sztucznie.

    Jakość zabezpieczenia

    Jakość impregnacji w większości sytuacji określamy przez precyzowanie jednostkowego nasycenia drewna, głębokości wniknięcia środka do drewna, rodzaju środka ochronnego, metody impregnacji i jej parametrów. Jakość zabezpieczenia i skuteczność ochrony zależą także od stanu drewna przed nasycaniem (zwłaszcza wilgotności), warunków składowania drewna po zabiegu, przebiegu i wykonania impregnacji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...