• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(49)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.09.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 24 minut

    Strona 8 z 11

    Czynniki wpływające na jakość zabezpieczenia

    a) czystość drewna

    Oczyszczenie mechaniczne, usunięcie kory, łyka, starych wymalowań, ustalenie poprzednich zabezpieczeń (o ile przypuszcza się, że drewno było zabezpieczane, konieczne są próby na małych niewidocznych w użytkowaniu powierzchniach, ponieważ mogą występować niespodziewane przebarwienia).

    b) wilgotność drewna

    Wysezonowanie lub wysuszonie do wilgotności poniżej punktu nasycenia włókien (ok. 28%). Mokre drewno tylko w tartakach przed sinizną i pleśnieniem i przy specjalnych technikach – metody dyfuzyjne, metoda Boucherie.

    c) obróbka drewna

    Całkowite obrobionie mechanicznie – miejsca obróbki mechanicznej po zabezpieczeniu muszą być dodatkowo zabezpieczane.

    Dla trudno nasycalnych gatunków drewna można stosować mechaniczne nakłuwanie, nacinanie, nawiercanie lub poddawanie działaniu pary lub specjalnych czynników biologicznych dla ułatwienia wnikania cieczy impregnacyjnych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    d) dobór środka i metody impregnacji

    Przy stosowaniu środków oleistych i środków rozpuszczalnikowych poziom wilgotności drewna nie może przekraczać 25%. Środki solne i koncentraty stosowane w postaci roztworów wodnych można stosować do drewna suchego i wilgotnego – metody dyfuzyjne. Przy stosowaniu roztworów ważny jest dobór odpowiedniego stężenia środka w roztworze. Metody impregnacji powinny być dobrane do zakładanych rezultatów nasycania:

    • powierzchniowe (malowanie, smarowanie, opryski, krótkotrwałe kąpiele) do płytkiego zabezpieczenia drewna,

    • próżniowo-ciśnieniowe, dyfuzyjne, długotrwałe kąpiele zimne i gorąco-zimne dl głębszego nasycenia drewna.

    e)przygotowanie środków zabezpieczających

    Środki solne, koncentraty i inne wodorozcieńczalne przygotowuje się do stosowania przez sporządzenie roztworów o odpowiednich stężeniach. Należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie właściwych proporcji preparatu i wody. Stosować można tylko te same preparaty – nie przygotowywać mieszanin wg niesprawdzonych rozwiązań. Trzeba uważnie sporządzać roztwory z uwzględnieniem °Chrony osobistej i środowiska i prowadzić mieszanie do całkowitego rozpuszczenia preparatów (czasami konieczne użycie wody podgrzanej do około 30-40°C.

    Oleiste i rozpuszczalnikowe środki ochrony drewna to najczęściej substancje gotowe do stosowania. Przygotowanie do użycia sprowadza się najczęściej do wymieszania. Przy środkach impregnacyjno-dekoracyjnych jest to szczególnie ważne z uwagi na częstą zawartość pigmentów mających skłonność do sedymentacji. W miarę możliwości dobrze jest przygotować całość preparatu potrzebną do zabezpieczenia danej powierzchni dla ułatwienia zachowania na niej jednego odcienia koloru preparatu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...