• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 3 z 3

    Zabezpieczenie konstrukcji zgodne z normš


    Wszystkie osiem części normy stanowiš jej integralną całość obejmującą swoją tematyką kompletny proces zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji. Dlatego też powiedzieć można, że zabezpieczenie antykorozyjne spełnia wymagania normy - a tym samym jest odpowiednio trwałe - wówczas, gdy uwaga skupiona jest nie w jednym, ale we wszystkich newralgicznych dla zabezpieczenia antykorozyjnego momentach wskazanych w normie, tzn. wtedy gdy postępuje się zgodnie z przytoczonym algorytmem.

    Postępując zgodnie z normą należy przeprowadzić wnikliwą analizę w celu określenia klasy korozyjności środowiska, w jakim konstrukcja będzie się znajdowała.

    Już na etapie projektowania unikać rozwiązań konstrukcyjnych trudnych lub niemożliwych do trwałego zabezpieczenia, o czym mówi trzecia część normy.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Należy odpowiednio przygotować powierzchnię.

    System powłokowy powinien być właściwy dla danej konstrukcji. Powinien być dobrany tak, aby zapewnić żšdany efekt (trwałość) w warunkach eksploatacyjnych (klasa korozyjności). Poszczególne powłoki składające się na system muszą spełniać swoje zadania.

    W wypadku stosowania danego systemu po raz pierwszy należy poddać go wstępnej weryfikacji na drodze badań laboratoryjnych, przyspieszonych w skutek nasilenia wybranych czynników korozyjnych.

    Uzyskanie założonej jakości wykonania prac - a tym samym trwałości zabezpieczenia - może być trudne lub wręcz nierealne bez właściwego nadzoru. Nadzór powinien być wykonywany przez wykwalifikowany doświadczony personel w sposób bezkompromisowy.

    Prace antykorozyjne prowadzone są wieloetapowo, a prace wcześniejsze często ulegają zakryciu. Ponadto stan powłok, powierzchni itp. zmienia się w czasie. Dlatego niezwykle ważne jest prowadzenie właściwej dokumentacji, która pozwoli na odtworzenie wszystkich istotnych dla procesu technologicznego parametrów stanów pośrednich.

    Zabezpieczenia antykorozyjnego nie należy utożsamiać z malowaniem. Aplikacja farby jest tylko pośrednim etapem koniecznym, lecz nie wystarczajścym. Złożona z ośmiu części norma PN-EN ISO 12944 przytacza cały algorytm postępowania, zawiera mnóstwo wymagań materiałowych i technologicznych, wskazuje elementy bezwzględnie podlegające kontroli. Dlatego też zaniedbanie, na którymkolwiek etapie, zbagatelizowanie którejś części normy może sprawić, że konstrukcja - choć pomalowana - nie jest zabezpieczona antykorozyjnie.

    Łukasz Augustyński


    Instytut Badawczy Dróg i Mostów

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...