• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(25)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.09.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 7

  • długość odcinka cylindra-komory;

  • kontrolowane warunki klimatyczne otoczenia (wilgotność względna powietrza oraz temperatura mieszaniny pyłowo-powietrznej).

    Natomiast elementami opisującymi zbiór wielkości wyjściowych (Y) systemu tryboelektryzacji w strumieniu proszku lakierniczego w aspekcie zagrożeń wybuchowych są:

  • stan naelektryzowania strumienia cząstek farby proszkowej w miejscu wylotu z tryboelektrostatycznego pistoletu napylającego,

  • ruch naładowanych cząstek farby proszkowej w przestrzeni napylania, który może spowodować wytworzenie mieszaniny wybuchowej;

  • parametry odciągowe wentylacji mechanicznej, obniżające wydajność w procesie napylania;

  • intensywność procesu powlekania całkowitej powierzchni przedmiotu obrabianego (wydajność masowa procesu).

    Tak złożony zespół parametrów i czynników jest trudny w precyzyjnym ujęciu, gdy poszukuje się krytycznego stanu systemu tryboelektryzacji. Własności funkcjonalne systemu tryboelektryzacji oraz wywoływane zagrożenia zależą także od:

  • Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    rodzajów materiałów niemetalowych, stykających się ze sobą podczas transportu strumienia przez cylinder, szczególnie ważne są ich przenikalności dielektryczne (wg prawa Viena),

  • kształt końcówek dysz na wylocie pistoletów lub głowic,

  • odległość między wylotem tryboelektrostatycznego pistoletu napylającego a powierzchnią przedmiotu obrabianego;

  • rozkładu pola E(x) w roboczej przestrzeni napylania.

    Elementarna budowa cząstki farby proszkowej


    Wskutek zjawisk kontaktowo-tarciowych zachodzących między dwoma materiałami niemetalowymi w ruchu, ujawnia się stan naelektryzowania. Stan naelektryzowania w układzie dwóch trących się mediów nie zależy od tego, który z materiałów jest w ruchu, a który w stanie spoczynku. Wartość potencjału charakteryzująca stan naelektryzowania na powierzchni cząstek farby proszkowej zależy od rodzaju materiału. Wartość ta zależy również od tzw. położenia stykających się materiałów niemetalowych w szeregu tryboelektrycznym. Jeżeli cząstka farby proszkowej jest wykonana z materiału niemetalowego o większej stałej dielektrycznej p niż stała dielektryczna r materiału, z którego wykonano wykładzinę rury niemetalowej, to na warstwie zewnętrznej cząstki farby proszkowej rozmieszczony jest dodatni ładunek elektrostatyczny. Na warstwie wewnętrznej rury niemetalowej kanału gromadzi się ujemny ładunek elektrostatyczny. Jest to reguła uznawana za prawie zawsze obowiązującą.

    Znacznie wyższa elektryzacja występuje w przypadku polimerów polarnych w porównaniu z polimerami niepolarnymi. Uzasadnienie tego efektu tłumaczy się elementarną budową i mikrogeometrią powierzchniową cząsteczek np. polimerów. (W artykule pomijane są problemy proszków z innej grupy, np. tlenkowych czy też ceramicznych, gdyż są rzadko używane w technologiach pokryć).

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...