Właściwości elementarnej cząsteczki polimeru - jako głównego składnika pojedynczych cząstek farby proszkowej - zależą od budowy cząsteczki i są następujące:
A. Cechy charakterystyczne w budowie cząsteczki niepolarnej:
b. środek ładunku dodatniego pokrywa się ze środkiem ładunku ujemnego.
B. Cechy charakterystyczne w budowie cząsteczki biegunowej-polarnej:
Polimery są bazą materiałową do produkcji proszków lakierniczych utwardzanych w warunkach termicznych. To bogactwo cech materiałów proszkowych utrudnia stawianie jednej tezy o zagrożeniach w lakierniach na podstawie elektryzacji.
Elektryzacja kontaktowo-tarciowa w kanale pistoletu napylającego
W tryboelektrostatycznych pistoletach napylających wg rys.1 źródłem elektryzacji jest wzajemny kontakt i tarcie materiału cząstek farby proszkowej ze sobą w strumieniu oraz z materiałem niemetalowym ścianek kanału o właściwościach dielektrycznych. Skuteczność tego procesu zależy ściśle od warunków wilgotnościowych powietrza w czasie tryboelektryzacji. Dla niskich wilgotności poniżej 50% stan naelektryzowania strumienia cząstek farby proszkowej jest wystarczający dla zapewnienia poprawności wydajności napylania. Główne elementy tego układu przedstawione są na rys. 1.
Cząstki farby proszkowej, poruszając się we wnętrzu rury elektryzującej, uzyskują stan naelektryzowania. Na wylocie tryboelektrostatycznego pistoletu napylającego, naelektryzowane cząstki poruszają się po torach zbliżonych do linii pola E= w kierunku uziemionego przedmiotu obrabianego. Poziom naelektryzowania strumienia farby proszkowej zależy od:
Komentarze (0)