• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(25)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.09.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 7

    Właściwości elementarnej cząsteczki polimeru - jako głównego składnika pojedynczych cząstek farby proszkowej - zależą od budowy cząsteczki i są następujące:

    A. Cechy charakterystyczne w budowie cząsteczki niepolarnej:

  • zawiera niebiegunowe wiązania;

  • para elektronów jest jednakowo podzielona między rdzenie atomowe;

  • między różnymi atomami tworzącymi cząsteczkę wiązania są typu kowalencyjnego;

  • cząsteczka jest elektrycznie obojętna i dodatkowo:

  • cząsteczka zawiera jednakową liczbę ładunków dodatnich i ujemnych,

    b. środek ładunku dodatniego pokrywa się ze środkiem ładunku ujemnego.

    B. Cechy charakterystyczne w budowie cząsteczki biegunowej-polarnej:

  • środek ładunku dodatniego nie pokrywa się ze środkiem ładunku ujemnego;

  • cząsteczka jest elektrycznie obojętna, gdyż zawiera jednakową liczbę elementarnych ładunków dodatnich i ujemnych, ale rozkład ładunków elektrycznych jest asymetryczny;

  • Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    materiał niemetalowy wykonany z cząsteczek biegunowych ma dużą stałą dielektryczną;

  • stopień biegunowości wzrasta tym bardziej im znaczniej atomy wchodzące w skład cząsteczki różnią się zdolnością przyciągania elektronów.

    Polimery są bazą materiałową do produkcji proszków lakierniczych utwardzanych w warunkach termicznych. To bogactwo cech materiałów proszkowych utrudnia stawianie jednej tezy o zagrożeniach w lakierniach na podstawie elektryzacji.

    Elektryzacja kontaktowo-tarciowa w kanale pistoletu napylającego


    W tryboelektrostatycznych pistoletach napylających wg rys.1 źródłem elektryzacji jest wzajemny kontakt i tarcie materiału cząstek farby proszkowej ze sobą w strumieniu oraz z materiałem niemetalowym ścianek kanału o właściwościach dielektrycznych. Skuteczność tego procesu zależy ściśle od warunków wilgotnościowych powietrza w czasie tryboelektryzacji. Dla niskich wilgotności poniżej 50% stan naelektryzowania strumienia cząstek farby proszkowej jest wystarczający dla zapewnienia poprawności wydajności napylania. Główne elementy tego układu przedstawione są na rys. 1.

    Wytworzone strumieniem powietrza podciśnienie w inżektorze powoduje zassanie sfluidyzowanej farby proszkowej ze specjalnego zbiornika. Powstała mieszanina proszkowo-powietrzna zostaje po wyjściu z inżektora podana wężem transportowym do kanału pistoletu. Skład ilościowy mieszaniny regulowany jest dodatkowo strumieniem powietrza, podawanym na węzeł regulacyjny.

    Cząstki farby proszkowej, poruszając się we wnętrzu rury elektryzującej, uzyskują stan naelektryzowania. Na wylocie tryboelektrostatycznego pistoletu napylającego, naelektryzowane cząstki poruszają się po torach zbliżonych do linii pola E= w kierunku uziemionego przedmiotu obrabianego. Poziom naelektryzowania strumienia farby proszkowej zależy od:

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...