
Podsumowanie
Reasumując: pośród ścierniw niemetalowych wyróżniają się elektrokorund zwykły A95 (brązowy) i garnet z uwagi na ich „uniwersalność” (zastosowanie do wszystkich materiałów), większą trwałość od pozostałych ścierniw niemetalowych, wyjątkową czystość i wybitną wydajność oraz niskie zużycie ścierniwa na 1 mkw. oczyszczanej powierzchni. Przy czym elektrokorund najczęściej używa się w kabinach i komorach pneumatycznych z uwagi na dwukrotnie większą trwałość i wyższą cenę. Garnet ma większe znaczenie w pracach prowadzonych w terenie otwartym i tam, gdzie jest separator okresowy oraz jako dodatek do strumienia wody, nawet pod bardzo wysokim ciśnieniem (czyszczenie do 3000 barów, cięcie do 4000 barów). Do obróbki stali zwykłej preferuje się śruty staliwne wysoko- i niskowęglowe okrągłe do usuwania zgorzeliny hutniczej i masy formierskiej z odlewów staliwnych i żeliwnych oraz do obróbki utwardzającej wyroby stalowe („kulowania”). Do przygotowania powierzchni przed nakładaniem powłok ochronnych i przed klejeniem w oczyszczarkach pneumatycznych i komorach śrutowniczych preferuje się, ze względów ekonomicznych, śruty staliwne ostrokrawędziowe o podwyższonej twardości (H).
Od czego zależy rodzaj ścierniwa
Rodzaj ścierniwa zastosowany do czyszczenia danego obiektu zależy od wielu czynników. Wpływ na taką decyzje mają:
- jaka operacja obróbki strumieniowo-ściernej jest przewidziana (czyszczenie przed nakładaniem powłok (utwardzanie, polerowanie, wyrównywanie powierzchni, usuwanie starych powłok, usuwanie masy formierskiej, usuwanie nagarów powierzchniowych, czyszczenie form, zdobienie, klejenie)
- rodzaj materiału przeznaczonego do obróbki i jego stan wyjściowy (A, B C lub D wg PN EN ISO 8501-1)
- wymagany końcowy stopień oczyszczenia wg PN EN ISO 8501-1 (Sa1,Sa2, Sa2½, Sa3 wg PN EN ISO 8501-1)
- jaki rodzaj powłoki będzie nakładany (lakierowa, metaliczna, gumowa, z tworzywa, emalierska, z kleju technicznego)
- jaki jest kształt oczyszczanego obiektu
- jaka jest wielkość obrabianego obiektu- jaka jest lokalizacja oczyszczanego obiektu (w terenie czy w budynku)
- jaka powłoka lub zanieczyszczenie będzie usuwane
- jakim urządzeniem dysponujemy (wirnikowym czy komorą pneumatyczną, kabiną, oczyszczarką pneumatyczną z otwartym obiegiem ścierniwa, kulownicą, oczyszczarką bezpyłową, oczyszczarką do mokrego piaskowania pod niskim, wysokim lub ultra wysokim ciśnieniem)
- jakim ścierniwem dysponujemy lub jakie ścierniwo jest przewidywane w projekcie załączonym do kontraktu
Marek Marcinkowski
POLMINERAL - Aleksandrów Łódzki