• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 5 z 8

    Istnieje też bardzo szkodliwe dla ochrony antykorozyjnej konstrukcji i wyrobów z powłokami ochronnymi zjawisko wbijania w powierzchnię rozbitych ziaren ścierniw skłonnych do reakcji chemicznych z podłożem i powłokami. W wyniku zbyt długiego przebywania oczyszczonego podłoża przed nałożeniem powłoki ochronnej, zwłaszcza w warunkach jej roszenia, zostaje zamknięta pod powłoką pewna ilość wilgoci, dająca początek reakcjom tych zanieczyszczeń z podłożem. Reagują z podłożem nie tylko zanieczyszczenia wyprodukowane z żużli odpadowych mimo ich płukania, ale też pozostawiona na powierzchni rdza nalotowa oraz ziarna z rozbitych śrutów. Powstaje też pewne zanieczyszczenie przez ścierniwo podłoża jonami chlorkowymi, siarczanowymi, żelazowymi i innymi oraz tlenkami metali, sygnalizowanymi poziomem przewodnictwa właściwego ekstraktu wodnego ścierniwa. Tylko niezwykle czyste ścierniwa obniżają zanieczyszczenia jonowe powierzchni (kulki i granulat szklany, kulki ceramiczne i elektrokorund).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Pamiętać też należy, że powierzchnia oczyszczana zawiera często dość dużą ilość zanieczyszczeń jonowych, które sumują się z zanieczyszczeniami "brudnych" ścierniw. Do zanieczyszczeń powietrza dodać też należy trudne do zidentyfikowania zanieczyszczenia pochodzące z podłoża, z jego skrawania podczas obróbki strumieniowo-ściernej, usuwanych tlenków i produktów korozji oraz z powłok ochronnych, niedostatecznie oddzielonych od ścierniwa zanieczyszczeń w separatorach, a zwłaszcza przy zawracaniu ścierniwa bez jego separacji (np. żużla pomiedziowego do 9 razy), jak też z nie do końca oczyszczonego powietrza przez filtry, które często są w jakiejś części zawracane do komór śrutowniczych dla poprawy bilansu cieplnego w pomieszczeniach wentylowanych.


    Porównanie poziomu pylenia w zależności od sposobu prowadzonej obróbki strumieniowo-ściernej

    Emisja pyłu wzrasta wraz z ciśnieniem w dyszy, jeśli malowane panele zostały oczyszczone strumieniowo. Jeśli oczyszczane strumieniowo-ściernie powierzchnie są zardzewiałe, emisja pyłów jest prawie niezależna od ciśnienia w dyszy.

    Poziom ołowiu w pyle w µg/m3 podczas usuwania powłok zawierających ołów był badany przez wielu autorów i został zabrany przez Andreasa Mombera: sucha obróbka strumieniowo-ścierna: w komorze niewentylowanej 1 do 100 000, mostu stalowego 36 - 4.501, omiatanie mostu stalowego 12 - 3 548, brygadzista na moście 12 - 3 423, operator sprzętu 39 -1 900, pomocnik 22 - 501, operator oczyszczarki 50 - 450. Obróbka ścierniwem piankowym: platforma wiertnicza 4 990, oczyszczanie z zanieczyszczeń 980. Obróbka suchym lodem: mostu stalowego 175. Obróbka podciśnieniowa (bezpyłowa): mostu stalowego operatora 27 - 76. Oczyszczanie zwilżonym ścierniwem: urządzeń portowych 10,4 - 34,4, oczyszczanie mostu stalowego 40,1 - 52,7, renowacja mostu stalowego, operator 45,6 - 305. Oczyszczanie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem: mostu ocynkowanego 1,5 - 2,9, stalowej konstrukcji 2 - 12, portowego żurawia kontenerów 2,2 - 7,9 [6].

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...