Najmniejsze zapylenie w µg/m3 na stanowisku pracy przy usuwaniu powłok lakierowych powoduje oczyszczanie wodą pod wysokim ciśnieniem (1,5-7,9), zwilżonym ścierniwem (10,4-52,7), oczyszczarkami "bezpyłowymi" (podciśnieniowymi 27-76), suchym lodem (175) i ścierniwem piankowym. Aby utrzymać narażenia operatora na mniejszą niż dopuszczalna ekspozycję (50 g/m3), ilość ołowiu w farbach nie powinna przekraczać wartości 280 mg/kg, stężenie ołowiu w farbie nie może przekraczać wartości 170 mg/kg [6].
Jeśli operator działa na obszarze o zapyleniu ołowiu na poziomie (30 µg/m3) lub powyżej, pracodawca musi dać nadzór medyczny i szkolenia w zakresie ryzyka pracy. Dopuszczalna wartość ekspozycji (wg OSHA PEL: 50 µg/m3) dla średniej ilości ołowiu w powietrzu w 8-godzinnym dniu pracy [6].
Podsumowanie rezultatów badań ścierniw OHSA oraz innych własności i przydatności
Elektrokorund - najbardziej uniwersalny, daje najlepszy profil chropowatości, nie zaokrągla się, nie zawiera jonów żelaza i chlorków, posiada najwyższą skrawność pośród wymienionych ścierniw, jest wielokrotnego użytku, nie reaguje z podłożem, podlega zagospodarowaniu w budownictwie.
Śruty żeliwne utraciły swoje znaczenie na skutek niskiej trwałości.
Śrut stalowy cięty z drutu D - szybko zaokrągla się i traci własności skrawne.
Kulki ceramiczne i szklane - stosowane głównie w kabinach do utwardzania powierzchni i obróbki stali nierdzewnej oraz wybłyszczania powierzchni, usuwania naprężeń po spawaniu i kulowania.
Komentarze (0)