• ograniczenie tylko do materiałów ferro-magnetycznych (skuteczność metody)
• bardziej złożone i kosztowne mechanizmy sterujące i regulacyjne w porównaniu z konwencjonalną technologią
Szybsze czasy procesu
W zależności od konfiguracji linii możliwe jest całkowite albo wielko-powierzchniowe usuwanie lakieru. Zastosowane do usuwania lakieru nagrzewanie metalu prądem wirowym, można także zastosować do usuwania resztek organicznych (odtłuszczania) przed lakierowaniem.
„Zasadniczym pomysłem projektu badawczego było wykorzystanie wytworzonego przez prąd wirowy ciepła na metalu, względnie części konstrukcyjnej, do tworzenia filmu a w efekcie końcowoym do utwardzania i sieciowania warstw lakierowanych proszkowo. Konieczne do utwardzania warstw lakierowanych proszkowo ciepło nie jest doprowadzane jak to zwykle w piecach komorowych z zewnątrz przez promieniowanie i konwekcję, lecz powstaje quasi na powierzchni metalu i przechodzi przez jeszcze twardy lakier na zewnątrz i topi go. Ponieważ rozgrzanie części konstrukcyjnej następuje zdecydowanie szybciej niż w piecu komorowym, dlatego można zaoszczędzić czas, energię i koszty” mówi Dr. Jörg Gehrke, kierownik wydziału „Ochrona przeciwkorozyjna i inżynierii procesowej” w Instytucie Ochrony Przeciwkorozyjnej Drezno Sp. z o.o.
Zmniejszyć koszty energii
Części lakierowane proszkowo tradycyjnie, podlegają sieciowaniu w piecu komorowym albo tunelowym z cyrkulacją powietrza. Przy tym nagrzewają się nie tylko lakierowane części, lecz także konstrukcja pieca oraz zawieszki, czego skutkiem są wysokie koszty energii. „W badanym piecu komorowym o wymiarach wewnętrznych 3000 x 2000 x 1600 mm można utwardzać ok. 1000 blach (wsad pieca). Z tego wynikają następujące koszty:
• 0,77 EUR energia za rozgrzanie 1000 części;
• 6,35 EUR energia za rozgrzanie pieca.
Ponadto 30 minut utrzymania go w odpowiedniej temperaturze.
Ta nieproporcjonalność była punktem wyjściowym dla naszych przemyśleń, aby zastosować rozgrzewanie prądem wirowym do sieciowania i utwardzania warstw lakierowanych proszkowo na częściach metalowych” tak mówi Bernd Drummer, Prezez firmy Wobek Oberflächenschutz GmbH.
Wyniki projektu badawczego:• warstwy lakierowane proszkowo można bezproblemowo utwardzać prądem wirowym;
• do technologii tej nadają się przede wszystkim materiały ferromagnetyczne (np. niestopowa i niskostopowa stal);
• spektrum części sięga od gładkich, płaskich do obrotowo-symetrycznych części konstrukcyjnych;
Komentarze (0)