
Obróbka wstępna: bezchromowa
Również w przypadku zastosowania bezchromowej obróbki wstępnej widoczne są zalety naszego nowego systemu, wynikające z jego faktycznych właściwości antykorozyjnych oraz przyczepności do podłoża. Ilustracja 3 przedstawia dane z badania w mgle solnej dla elementów z wytłaczanego aluminium, które poddano obróbce wstępnej z wykorzystaniem dostępnego w sprzedaży systemu bezchromowego. Po 300 godzinach system XTRA-CORR™ ponownie wykazał znacznie lepszą przyczepność (i odporność na korozję) w porównaniu ze standardową farbą proszkową.
Ilustracja 6.
- XTRA-CORR™ – aluminium odlewane ciśnieniowo 11-stopniowa obróbka wstępna
Próba: 800 godz. w neutralnej mgle solnej
ISO 9227 – ASTM B117
Podłoże: odlewane aluminium
Obróbka wstępna: 11-stopniowa z użyciem chromu VI
Na ilustracji 4 przedstawiono efekt zastosowania XTRA-CORR™ po bardzo prostej, trójstopniowej obróbce bezchromowej. W tym przypadku różnica między starą i nową technologią po zaledwie 100 godzinach próby jest uderzająca: zwykła poliestrowa powłoka proszkowa niemal całkowicie odwarstwiła się od profilu aluminiowego.Na końcu skuteczność nowej technologii oceniono na podłożach z aluminium odlewanego ciśnieniowo. Ilustracja 5 przedstawia skuteczność XTRA-CORR™ po 500-godzinnej próbie w mgle solnej na podłożu z ciśnieniowo odlewanego aluminium, które poddano trójstopniowej bezchromowej obróbce wstępnej, natomiast ilustracja 6 przedstawia porównanie elementów poddanych 11-stopniowej obróbce z użyciem chromu VI po 800 godzinach próby. Również w tym przypadku system XTRA-CORR™ uzyskał znacznie lepsze wyniki niż powłoka proszkowa oparta na standardowej technologii – zarówno w przypadku obróbki chromowej, jak i bezchromowej.
Przyspieszone i naturalne testy atmosferyczne
Poza opisanymi powyżej badaniami korozji, wykonaliśmy również analizy zachowania powłok proszkowych zawierających naszą nową technologię w warunkach przyspieszonego testu atmosferycznego, wykonując próbę QUV-B (długość fali 313 nm). Ilustracja 7 przedstawia krzywe zachowania połysku mierzonego pod kątem 60 stopni dla trzech powłok w kolorze niebieskim RAL-5010: dwóch standardowych dostępnych obecnie w sprzedaży i jednej farby XTRA-CORR™. Zastosowany cykl obejmował 5 godzin w temperaturze 50oC oraz 4 godziny w warunkach kondensacji w temperaturze 40oC. Zamieszczony wykres pokazuje bardzo podobne wyniki wszystkich przebadanych systemów. Poza powłoką niebieską RAL 5010, podobne wyniki uzyskano w przypadku farby czerwonej RAL 3005, brązowej RAL 8014 i białej RAL 9010.