• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Ocynkowania z najszerszą wanną w Europie. W maju 2009 r. uroczyście otwarto nowy Zakład Ocynkowni Śląsk w Kluczborku, należący do Grupy Seppeler. Posiada on nowoczesną technologię do zabezpieczania antykorozyjnego elementów przestrzennych i jest wyposażony w wannę o szerokości 3 metrów, długości 12,5 m i głębokości 3,4 m. Dzięki temu można cynkować takie elementy jak kontenery, słupy, wieże i inne o ciężarze własnym do 15 ton.

    Naturalna korozja przede wszystkim nie oszczędza sprawdzonych materiałów konstrukcyjnych takich jak stal. Korozji można oczywiście zapobiegać za pomocą różnych metod. Jako szczególnie skuteczny, trwały i korzystny kosztowo środek zaradczy to – w przypadku pojedynczych części ze stali – właśnie ocynkowanie ogniowe.

    Ocynkowanie ogniowe

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W skrócie proces ten polega na zanurzaniu części stalowych w roztopionym, płynnym cynku. Cynk posiada permanentną temperaturę materiału do obróbki wynoszącą ok. 450 st. C. Materiał podlegający ocynkowaniu podgrzewa się do temperatury roztopionego cynku i poprzez wielostronną dyfuzję Zn-Fe w warstwie przypowierzchniowej stali tworzy się warstwa stopu: żelaza i cynku. Ponad warstwami stopu tworzy się – w zależności od rodzaju materiału – warstwa cynku czystego: jest to twarda, wolna od porów, dobrze przyczepiona powłoka metaliczna, która jest niezwykle odporna na zużycie i odporna na ścieranie. Dzięki swojej grubości na dłuższą metę zapewnia ona znakomitą ochronę antykorozyjną.

    Ocynkowanie ogniowe jest sprawdzoną, ekonomiczną i zarazem nowoczesną procedurą antykorozyjną.

    Ocynkownia w Kluczborku, świadcząca usługi w zakresie ochrony antykorozyjnej, posiada, jak dotąd niespotykaną między Uralem i Atlantykiem, szerokość wanny cynkowniczej – 3 metry. Jest jedyną w Europie ocynkownią mającą możliwości cynkowania elementów o bardzo dużych gabarytach, takich jak wielkie konstrukcje stalowe dla budownictwa, maszty czy zbiorniki dla przemysłu, energetyki, rolnictwa i elementy infrastruktury drogowej.




    Element mostu Hemer Kessel, OSK Ocynkownia Śląsk Kluczbork.



    Lej zbiornika, OSK Ocynkownia Śląsk Kluczbork.

    Zanim detal trafi do ostatniej wanny, gdzie odbywa się cynkowanie, przechodzi on przez proces chemicznego przygotowania powierzchni. Cały proces jest stale monitorowany. - Gwarantuje to nie tylko stałą powtarzalną jakość, ale i możliwość śledzenia kolejnych etapów procesu – mówi Zygmunt Tyla, kierownik działu sprzedaży w ocynkowni Kluczbork. - Oczywiście elementy muszą być odpowiednio przygotowane technicznie tak, by można je było cynkować ogniowo. Wymagane są otwory technologiczne, które umożliwiają swobodny przepływ cynku. Pracownicy ocynkowni chętnie służą doradztwem w tych sprawach. Bardzo ważna dla nas jest ochrona przyrody. Sam proces cynkowania jest ekologiczny, a dodatkowo zastosowaliśmy takie rozwiązania, które są przyjazne środowisku. Na przykład, wanna do cynkowania jest zaizolowana, podczas samego procesu zakrywana żaluzją, kierującą powstałe dymy do filtrów, a po jego zakończeniu przykrywana specjalną pokrywą, dzięki czemu oszczędzamy na energii potrzebnej do ogrzania cynku do temp. 450 st. C. Oferujemy także usługi w zakresie usuwania powłok cynkowych. Uzyskany w ten sposób cynk jest zbierany i ponownie wykorzystywany, również ulatujący kwas jest odzyskiwany z oparów i utylizowany. To samo dotyczy procesu płukania, kiedy to usuwane są pozostałości kwasu, dzięki czemu woda jest oczyszczana.


    Lej silosu, OSK Ocynkownia Śląsk Kluczbork.



    Zbiornik ciśnieniowy, OSK Ocynkownia Śląsk Kluczbork.

    Thomas Schaath, dyrektor Ocynkowni Kluczbork wyjaśnia, że Grupa Seppeler jest obecna na polskim rynku od 2000 roku. Jako pierwsza powstała ocynkownia w Chrzanowie. Miała ona wówczas, z szerokością wanny 2,0 m, najszerszą i, z długością wanny 16,5 m, również i najdłuższą wannę Polsce. Jeżeli chodzi o długość wanny, to Chrzanów nadal nie ma sobie równych, natomiast z szeroką na 3,0 m wanną druga ocynkowania Grupy Seppeler w Kluczborku jest nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie wyjątkowa.

    - Jestem przekonany, że najlepszą ochronę antykorozyjną zapewnia właśnie cynkowanie ogniowe – twierdzi T. Schaath, który w branży pracuje ponad 25 lat. - Nie ma lepszej, bardziej ekonomicznej i ekologicznej, licząc globalnie, metody zabezpieczania elementów stalowych przed korozją. Wystarczy tylko raz nanieść powłokę cynkową, by mieć spokój przez dziesięciolecia. Cynkowanie ogniowe chroni stal na podstawie długoletnich badań, nawet w środowisku wysoko uprzemysłowionym lub wysoko zasolonym przez bardzo długi okres, a w środowisku mniej agresywnym nawet przez 80 lat lub dłużej, na przykład na terenach przemysłu rolniczego. Dyrektor T. Schaath zwraca uwagę na to, że korozja pochłania rocznie ok. 4 proc. PKB, w przypadku każdego państwa (w przypadku Polski jest to ok. 53 mld PLN) są to ogromne kwoty, dlatego tak ważne są właściwe zabezpieczania antykorozyjne i stąd potrzeba m.in. edukacji architektów, projektantów, którzy już na etapie projektu powinni inwestorom zwracać uwagę na ten problem.

    - Cynkowanie jest opłacalne nie tylko ze względów gospodarczych, ale i jest przyjazne środowisku – dodaje T. Schaath.
    - Cynk jest pierwiastkiem występującym naturalnie w przyrodzie, potrzebnym do życia. Z przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że emisja dwutlenku węgla CO2 do atmosfery podczas zabezpieczania antykorozyjnego jednej tony konstrukcji stalowej za pomocą cynkowania ogniowego jest do 140 kg mniejsza w stosunku do jakichkolwiek innych używanych systemów zabezpieczeń.

    Warto pamiętać, że cynkowanie ogniowe przy długich czasach eksploatacji to najskuteczniejsza i najtańsza metoda zabezpieczenia konstrukcji stalowej przed korozją. Otrzymywane tą metodą powłoki są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i wykazują doskonałą przyczepność do podłoża.

    Grzegorz Petka

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...