Wzrost cen energii - potrzeba maksymalnej wydajności
Zużycie energii. Czynnik ten nigdy wcześniej nie był tak kluczowy dla zwiększenia wydajności i redukcji kosztów w przemyśle jak właśnie w obecnym czasie - również ze względu na obecną niespokojną sytuację ekonomiczną na świecie. Owe zjawisko jest powszechne zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.
Jeff Foster jest dyrektorem sprzedaży brytyjskiej firmy Lanemark International z dużym doświadczeniem w projektowaniu i instalowaniu gazowych palników przemysłowych od wczesnych lat 80. Jego firma - Lanemark - postanowiła rozwinąć swoją działalność na rynek polski poprzez współpracę z firmą Vectron, która łączy fachową wiedzę w dziedzinie systemów grzewczych ze znajomością lokalnego rynku. Jeff Foster wierzy, że istnieje na naszym rynku wiele możliwości - zarówno przekształcania istniejących systemów, jak i wymiany całych jednostek - które pozwolą stawić czoła nowym wymaganiom energetycznym, jakie stoją przed produkcją i przemysłem.
Gwałtowny wzrost cen energii staje się coraz większym problemem zarówno w mieszkaniach, jak i fabrykach. Dla osób ogrzewających mieszkania najlepszą radą było zawsze dokonywanie dobrego wyboru przy zakupie sprzętu, który zapewni maksymalne wykorzystanie każdego kilowata energii. Rozwiązanie to, jakkolwiek racjonalnie brzmi, wiąże się również ze zwiększonym nakładem finansowym podczas zakupu lepszego sprzętu, podobna sytuacja tyczy się przemysłu. Tutaj jednak cel jest nieco inny. W przemyśle chodzi przede wszystkim o to, by zredukować całkowitą ilość energii zużywanej przez maszynerię poprzez krytyczną ocenę istniejących systemów grzewczych w celu maksymalizacji ich wydajności, przy jednoczesnej identyfikacji optymalnego źródła energii dla każdego procesu.Gdzie jest to możliwe, aplikacja punktowych elementów grzewczych może się okazać najbardziej produktywna. Gdy porównać współczesne systemy ogrzewane przez bojlery z nowoczesnymi systemami ogrzewania bezpośredniego, niemal zawsze współczesna technologia pozwoli na znaczącą redukcję całkowitego zużycia energii. Jednocześnie korzystamy z wygody bezpośredniej kontroli temperatury utrzymywanej dla danego procesu. Należałoby również skonfrontować zastosowanie starych niebezpośrednich wymienników powietrza zainstalowanych w systemach podgrzewających powietrze ze współczesnymi technologiami ogrzewania bezpośredniego. Dla przykładu, ostatnio zastosowana w ogrzewaniu bezpośrednim technologia „czystego spalania” gazu ziemnego otworzyła bardzo wiele nowych możliwości.
Komentarze (0)