• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(60)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 3

    Jak już wcześniej zauważyliśmy, jednym z kluczowych zagadnień oszczędności energii jest zamiana scentralizowanych jednostek podgrzewanych za pomocą bojlerów bądź niebezpośrednich systemów grzewczych na systemy bezpośrednie. Standardowo, w systemie ogrzewania niebezpośredniego, temperatura gorącego powietrza docierająca do pieców i suszarek posiada zaledwie 70-75% ciepła uzyskanego przy podgrzewaniu, gdy nowoczesne technologie palników bezpośrednich pozwalają na zachowanie powyżej 90% pierwotnie uzyskanego ciepła. Dane te wyraźnie wskazują na potencjał oszczędzania energii na wysokości około 20%. Tradycyjnie, systemy ogrzewania niebezpośredniego stosowano wszędzie tam, gdzie produkt spalania w palniku musiał być odizolowany od rzeczy, które są suszone bądź przetwarzane. Było to szczególnie ważne w systemach pracujących na oleju, w których nie można otrzymać procesu „czystego spalania”. Jakkolwiek, w ostatnich latach rozwoju palników gazowych udało nam się uzyskać taki efekt, który dziś pozwala na aplikację palników gazowych w takich systemach, głównie dzięki ogromnej redukcji emisji CO/Nox. Kolejnym potencjalnym źródłem oszczędności energii w systemach grzewczych opartych na gazie jest nowoczesne modulowanie przepływu gazu i powietrza, które skutecznie wypiera przestarzałe opcje high/low on/off. Dostępne w przystępnych cenach kontrolki prędkości silnika, na przykład, umożliwiają producentom palników na zaoferowanie swoim klientom dwóch programów oszczędzania energii poprzez redukcję prędkości pracy wentylatorów zapłonowych w odpowiedzi na sygnał (standardowo 0-10 VDC lub 4-20 mA) z systemu kontrolującego temperaturę w piecu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Podobnie system zaworów gazowych może reagować bezpośrednio na zmiany ciśnienia powietrza produkowanego przez wentylator zapłonowy i odpowiednio zmniejszać bądź zwiększać objętość gazu zużywanego w palniku.

    Operatorzy linii produkcyjnych zyskują potrójnie na skutek wprowadzenia tych modyfikacji. Po pierwsze, przez redukcję energii zużywanej przez wentylatory zapłonowe, po drugie poprzez redukcję nadmiaru zużywanego powietrza powietrza, co maksymalizuje wydajność palnika, jednocześnie ograniczając emisję spalin i w końcu po trzecie, poprzez dokładną kontrolę temperatury w systemie. Kładziemy duży nacisk na maksymalną wydajność w wykorzystaniu energii w przemyśle, zakładając, że będzie to również głównym zagadnieniem w kolejnych latach. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na precyzyjne narzędzia pomiaru zużycia paliwa oraz znaczące postępy w technologii palników gazowych, z których każdy może się znacznie przyczynić do optymalnej wydajności produkcji przy minimalnym zużyciu energii. Z punktu widzenia inwestycji i jakości produkcji, są pewne decyzje i kroki, których podjęcie może się okazać niezwykle korzystne. Szczególnie teraz, jak nigdy wcześniej, rozwiązania te są idealnym środkiem, by utrzymywać i rozwijać biznes, na którym skorzystać mogą producenci i inżynierowie zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.

    Lanemark

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...