• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 5

    Żywice alkidowe tłuste na bazie oleju lnianego charakteryzują się pewną tendencją do żółknięcia przy stosunkowo dobrym schnięciu powłoki. Przedstawicielami tej grupy jest Ftalak L-66 i Ftalak L-61.

    Wykorzystanie do syntezy żywic ftalowych mieszaniny oleju lnianego z olejami półschnącymi (olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy niskoerukowy i kwasów oleju talowego) umożliwia uzyskanie produktów o zbliżonych parametrach jakościowych do żywicy Ftalak L-61. Tego rodzaju żywice produkuje się pod nazwami: Ftalak SF-62, Ftalak LRz-61, Ftalak S-62 i Ftalak SSF-60. Żywice te nadają powłokom dobrą odporność na działanie warunków atmosferycznych. Charakteryzują się mniejszą tendencją do żółknięcia (zmiana koloru), lecz nieco gorszym wysychaniem powłoki.

    Tworzenie się powłoki lakierowej z żywicy ftalowej schnącej na powietrzu powodowane jest działaniem tlenu z powietrza. W polimeryzacji utleniającej należy stosować sykatywy przyspieszające proces wysychania, najlepiej w kompozycji kilku sykatyw (naftenianów, oktanianów, żywiczanów jako sole kobaltu, magnezu, ołowiu, cynku, wapnia i cyrkonu). Najlepsze wyniki uzyskuje się stosując mieszaniny sykatyw naftenowych (względnie oktanowych ich soli), ołowiowej, kobaltowej i magnezowej. Udział wolnego metalu w przeliczeniu na substancje nielotne spoiwa lakierniczego wynosi w granicach 0,30-0,60% Pb, 0,03-0,05%Co, 0,02-0,04%Mn. Przyspieszenie wysychania powłoki uzyskuje się przez wprowadzenie sykatywy cyrkonowej. Do sykatywowania wyrobów lakierowych białych lub pastelowych nie należy stosować sykatywy manganowej, ze względu na pogorszenie koloru wymalowania w trakcie eksploatacji.

    Do pigmentowania wyrobów lakierowych otrzymywanych z tłustych żywic alkidowych mogą być stosowane wszystkie gatunki pigmentów, zarówno organiczne, jak i nieorganiczne, w tym również tzw. pigmenty zasadowe, jak: biel cynkowa lub minia ołowiowa.

    Żywice alkidowe tłuste rozpuszczają się w węglowodorach alifatycznych, przy czym podstawowym rozpuszczalnikiem jest benzyna do lakierów. Jednak najczęściej stosuje się kompozycje rozpuszczalników zawierających węglowodory aromatyczne (ksylen, solwentnafta). W celu poprawy własności produktów wyrobów lakierowych, żywice alkidowe tłuste poddaje się modyfikacji, polegającej na łączeniu ich na zimno lub w temperaturze podwyższonej z olejami zagęszczonymi, ewentualnie dodatek żywic ftalowych średnio tłustych. Powoduje to poprawę twardości i skrócenie czasu wysychania powłok.

    Podobny efekt daje wprowadzanie żywic twardych, takich jak: estry kalafonii, żywic fenolowych i żywic maleinowych. Żywice alkidowe tłuste można modyfikować również żywicami poliwinylowymi, chlorokauczukowymi, cyklokauczukiem, które skracają czas formowania się powłoki, nadając im pewne własności chemoodporne.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...