Zmiana nośnika lakieru może przynieść znaczne oszczędności
NITROTHERMSPRAY to innowacyjna metoda malowania natryskowego, polegająca na zmianie tradycyjnego nośnika lakieru jakim jest powietrze, na azot (który jest czysty, suchy i wolny od zanieczyszczeń), z równoczesną możliwością podwyższenia i stabilizacji jego temperatury.
Zazwyczaj zastosowanie metody NITROTHERMSPRAY wiąże się ze zmniejszeniem ciśnienia azotu, co w konsekwencji prowadzi do poważnych oszczędności - zmniejszenia tzw. oversprayu. Ten system może być stosowany ze wszystkimi rodzajami lakierów ciekłych, kompresorów, pistoletów i w każdych warunkach otoczenia. Urządzenie stosowane w metodzie NITROTHERMSPRAY, pracujące w sposób ciagły, umieszcza się pomiędzy kompresorem a pistoletem natryskowym. W urządzeniu, dzięki zastosowaniu specjalnej membrany, następuje rozdzielenie wpływającego powietrza na dwa strumienie: podstawowy, zawierający głównie azot, który jest dalej wykorzystywany do lakierowania, oraz nieużyteczny, zawierający tlen, parę wodną, uwalniany na zewnątrz. Strumień bogaty w azot jest pozbawiony zanieczyszczeń i odwodniowy. W urządzeniu mamy możliwość podgrzania go do zadanej temperatury przez system grzewczy znajdujący się wewnątrz rury NITROTHERMTUBE, stanowiącej integralną część urządzenia.
System destatic, będący dodatkowym wyposażeniem, umożliwia polaryzację cząsteczek lakieru zgodnie z wymaganiami (do 15 kV), w zależności od podłoża. W ten sposób eliminuje się elektrostatyczne przeciwdziałanie pomiędzy cząsteczkami ujemnymi a dodatnimi (lakieru i podłoża). Wersja destatic ulepsza proces lakierowania, obniżając zanieczyszczenie powierzchni. Jest rekomendowana szczególnie do lakierowania powierzchni tworzyw sztucznych.
Piotr Siwek
Korzyści wynikające ze stosowania metody NITROTHERMSPRAY
Finansowe
- Zmniejszenie oversprayu, oszczędność lakieru
- Uproszczona konserwacja kabiny i filtrów
- Wzrost wydajności
Wydajność
- Zwiększenie szybkości przenoszenia
- Eliminacja czasu oczekiwania w procesie powlekania (mokre na mokre)
Jakość
- Eliminacja efektu skórki pomarańczowej
- Usunięcie wilgotności powierzchniowej
- Eliminacja efektu nakrapiania (cętkowania)
- 100-proc. kontrola zasilania
Środowisko
- Zmniejszenie zużycia rozpuszczalników
- Zmniejszenie emisji
Ogólne
- Zmniejszenie ciśnienia wylotowego
- Ograniczenie niekontrolowanej zmienności w lakierowaniu natryskowym
- Ekstremalna temperatura lub wilgotność nie wpływają na proces
Komentarze (0)