• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 3 z 6

    Każda konstrukcja powinna mieć możliwość całkowitego usunięcia wilgoci (pojawiającej się wody lub innej cieczy) z powierzchni elementu. Na modelach różnej konstrukcji zbiorników (rys. 3) widać, iż najlepszym rozwiązaniem jest pojemnik ze stożkowym spustem cieczy.

    Jeśli istnieje konieczność, aby spust ze zbiornika znajdował się z boku, można zastosować alternatywne rozwiązanie. Polega ono na tym, że zawór spustowy zamontowany jest bezpośrednio przy dnie, które powinno być ustawione pod kątem (pochylone w dół, w stronę spustu). Pozwala to na jego całkowite opróżnienie, lecz rodzi pewne utrudnienia przy wykonaniu, z racji dna o kształcie eliptycznym.


    1434bledy_005.jpg

    Rys. 5. Niewłaściwa pozycja kątownika.


    1434bledy_006.jpg

    Rys. 6. Nietechnologiczna pozycja ceowników w konstrukcji hali.


    1434bledy_007.jpg

    Rys. 7. Słup podtrzymujący podłogę w stolarni.


    1434bledy_008.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rys. 8. Nieprawidłowe połączenie blachy z ramą.


    Błędne rozwiązania

    Problemy z zalegającą wodą występują często w konstrukcjach przyczep, kontenerów itp. W celu całkowitego ograniczenia tego zjawiska, powinny posiadać podłogę o delikatnym kącie pochylenia w stronę drzwi (zsypu czy burty). Niewskazane jest, by kształtowniki pełniące rolę poprzeczek (usztywniających spód) były zbyt rozsunięte. Podczas eksploatacji ładowane i przewożone elementy, naciskając na blachę, powodują powstawanie zagłębień, w których gromadzi się ciecz, a tym samym, to tam najszybciej nastąpi pocienienie na grubości materiału i konieczność wymiany. Przed zastosowaniem danego rozwiązania technologicznego warto sprawdzić czy jest możliwość zastąpienia kilku detali jednym (np. kształtownikiem lub elementem wykonanym za pomocą obróbki plastycznej - zaginaniem). Pozwoli to na zmniejszenie kosztów związanych z wykonaniem, prostowaniem i zabezpieczeniem miejsc łączenia przed korozją. W takim przypadku ilość połączeń spawanych najczęściej będzie dużo mniejsza. Projektowanie konstrukcji stalowych powinno opierać się na właściwym ukształtowaniu danego elementu. Rysunek 4 ukazuje błędnie wykonane połączenia kształtowników, których nie można odpowiednio zabezpieczyć przed korozją. Stosowne umiejscowienie zastosowanych wyrobów hutniczych w konstrukcjach polega na takim ustawieniu, aby w największym stopniu zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Jednocześnie należy pamiętać o zapewnieniu dostępu umożliwiającego pomalowanie (zakonserwowanie) wstępne i okresowe, a także ewentualne czyszczenie. Rys. 5 przedstawia niewłaściwie przyspawany kątownik. Miejsce zaznaczone wskazuje nagromadzenie zanieczyszczeń i zaawansowany stan korozyjny. Zastosowanie w konstrukcji elementów ułożonych w kształcie rynny (np. ceowniki - skierowane ramionami do góry) musi być przemyślane. Powinno się unikać tego typu rozwiązań. Jeżeli jednak nie ma innej możliwości, poprawnym sposobem będzie zastosowanie kształtownika z wywierconymi otworami spustowymi. Pozwoli to na samoczynne wypróżnienie zalegającej cieczy. Na rysunku 6 przedstawiono niewłaściwe usytuowanie ceowników w konstrukcji hali. Są one skierowane ramionami w górę i nie mają otworów spustowych. Wewnątrz znajduje się duża ilość zanieczyszczeń.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...