Fot. 11 i 12. Średnia głowica czyszcząca prototyp (po lewej) i duża (po prawej).
Wnioski końcowe
Przewoźne oczyszczarki podciśnieniowe (bezpyłowe) w wersji ciśnieniowej pneumatyczne i elektryczne mogą zapewnić sensowną wydajność pozwalającą na bezpyłową obróbkę strumieniowo-ścierną konstrukcji stalowych i betonowych w terenie, bez zanieczyszczenia środowiska, ścierniwami ostro krawędziowymi wielokrotnego użytku (śruty staliwne i nierdzewne, elektrokorundy) i kulkami szklanymi do wybłyszczania stali nierdzewnej.
Oczyszczarki posiadające dobry system odseparowywania zanieczyszczeń od ścierniwa oraz filtry wychwytujące pyły pozwalają na ich stosowanie w pomieszczeniach warsztatowych, w pomieszczeniach z urządzeniami elektrycznymi i elektroniką, bez konieczności izolacji od otoczenia i dodatkowego wentylowania pomieszczeń, ani izolowania w terenie otwartym od środowiska naturalnego (operator oczyszczarki nie musi mieć skafandra i kasku przewietrzanego).
Średniej wielkości oczyszczarki bezpyłowe stosowane są do napraw miejscowych powłok uszkodzonych podczas transportu konstrukcji oraz miejscowej konserwacji powłok lakierowych.
Nie zaleca się stosowania lekkich ścierniw, takich jak żużle pomiedziowe, granulaty szklane oraz ścierniw okrągłych (spada drastycznie wydajność).
* Spis literatury dostępny pod adresem e-mail: redakcja@lakiernictwo.net
Marek Marcinkowski
Komentarze (0)