
Trwałość
Długość minimalnego czasu ochrony, jaki przyjmuje się do czasu konserwacji nazywa się okresem trwałości.
Trwałość powłoki cynkowej związana jest bezpośrednio z grubością ochronnej powłoki. Grubość powłoki jest pierwszą, najbardziej istotną kontrolą inspekcyjną rozstrzygającą jakość powłoki. Rozważania związane z estetyką są drugorzędne, ocenie wizualnej podlega przyczepność i jednolitość powłoki. Wygląd powłoki zależy od składu chemicznego stali, w tym głównie krzemu. Inspekcja powłoki cynkowej jest najbardziej efektywna i odpowiednio przeprowadzona przez zakład cynkowniczy. Tutaj pytania i zagadnienia mogą być podnoszone i rozwiązywane szybko i efektywnie. Przyspieszenie procesu inspekcji i jej wyników pozwala oszczędzić czas, który jest cenny dla ogólnego projektu.
- czas cynkowania,
- sposób cynkowania,
- rodzaj kąpieli cynkowniczej,
- rodzaj stali, z której wykonano element.
Pomiar grubości powłoki
W normie PN EN ISO 1461 znajdują się wskazówki dotyczące sposobu dokonania pomiaru powłoki cynkowej. Definicje grubości powłoki cynkowej niejednokrotnie są mylnie interpretowane. Ważne jest zrozumienie czym różni się minimalna średnia miejscowa od minimalnej średniej grubości. Minimalna miejscowa grubość powłoki jest to najmniejsza wartość średnia z określonej liczby pojedynczych pomiarów w obrębie obszaru odniesienia określona metodą magnetyczną lub pojedynczego pomiaru metodą grawimetryczną, powinna wynosić minimum 35 μm.
Maksymalna grubość powłoki nie jest ograniczona, jeśli nie ogranicza funkcji użytecznych przedmiotu. Norma określa wartości minimalne w zależności od grubości przekroju materiału od 35 μm do 85 μm, dając dostateczne zabezpieczenie na kilka dziesięcioleci. Minimalna średnia miejscowa grubość ogniowej powłoki cynkowej wg normy dla przekroju poprzecznego mniejszego niż 1,5 mm wynosi 35 μm co daje trwałość w środowisku C3 od 17 do 50 lat