• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 1 z 6
    Powłoka malarska nadaje pokrywanym powierzchniom estetyczny wygląd mający zachęcić potencjalnego nabywcę gotowego wyrobu do podjęcia decyzji kupna. Oczywiście w założeniu taka powłoka ma przede wszystkim chronić pokrytą powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi doprowadzić do ograniczenia własności użytkowych produktu, ale mało kto zwraca na to uwagę. Malowanie proszkowe jest doskonałym sposobem na uzyskanie powłok o bardzo dobrych własnościach ochronnych.

    Pomimo stale poszerzanej oferty dostępnych efektów dekoracyjnych malowanie proszkowe pozostaje jednak przemysłową technologią malarską, wrażliwą na problemy związane z jakością i powtarzalnością wykonywanych wymalowań. Szczególnie, jeśli warunki w jakich pracuje malarnia proszkowa odbiegają od tego, co można uznać za konieczne minimum. Tym minimum jest szeroko pojęta czystość procesu malowania, niezbędna by nakładane powłoki były wolne od wad powodowanych przez nas samych. Dlatego też, dobrze jest spojrzeć na poszczególne etapy pracy malarni i zwrócić uwagę na to, co pozwoli uniknąć powstawania wad gotowych wymalowań powodowanych przez różnego rodzaju zanieczyszczenia.


    1488czystosc_001.jpg

    Olej silikonowy w malarni.


    1488czystosc_002.jpg

    Podłoże zabrudzone smarem.


    1488czystosc_003.jpg

    Efekt gazowania podłoża.


    Przygotowanie powierzchni

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przygotowanie powierzchni przed malowaniem jest operacją decydującą o wytrzymałości korozyjnej otrzymanej powłoki malarskiej, przez co decyduje o jej właściwościach użytkowych. Ma jednak również istotny wpływ na uzyskane walory dekoracyjne, szczególnie w przypadku odstępstw od ogólnych reguł.


    Przygotowanie mechaniczne

    Najbardziej popularnym sposobem mechanicznego przygotowania powierzchni przed malowaniem jest obróbka strumieniowo-ścierna. Zdarza się w wielu przypadkach, że jest stosowana jako jedyna operacja bez następującego po niej chemicznego mycia i odtłuszczania. Takie postępowanie, pomimo znacznych oszczędności, może prowadzić do powstawania wad gotowej powłoki.

    Materiał, z którego wykonane są detale przeznaczone do malowania, jest dostarczany od producenta w różnej postaci. Najczęściej, ze względu na warunki transportu i przechowywania, jest konserwowany preparatami zawierającymi oleje i tłuszcze lub po prostu jest pokryty środkami smarnymi wykorzystywanymi podczas obróbki plastycznej. Obróbka strumieniowo-ścierna nie jest technologią dedykowaną do usuwania tego typu zanieczyszczeń. Usunięcie górnej warstwy materiału nie gwarantuje skutecznego odtłuszczenia powierzchni. Szczególnie w przypadku stosowania odzysku ścierniwa do ponownego użytku, zatłuszczone ścierniwo staje się nośnikiem zanieczyszczeń.

    Pozostałość substancji konserwujących, olejów i tłuszczy na powierzchni detalu może powodować następujące wady gotowej powłoki malarskiej:

    - słaba przyczepność powłoki do podłoża lub całkowity brak przyczepności

    - powstawanie na powierzchni powłoki żółtawo-brązowych przebarwień


    Przebarwienia w postaci plam są oczywiście szczególnie widoczne na jasnych powłokach. Najczęściej daje się je obserwować w okolicach miejsc spawania, zazwyczaj w przypadku detali, gdzie po spawaniu powstają przestrzenie zamknięte. Powodowane jest to przez substancje konserwujące, oleje i tłuszcze wydostające się na powierzchnię pod wpływem temperatury koniecznej do właściwego utwardzenia powłoki. Jest to tak powszechny problem, występujący w wielu malarniach, że aż trudno uwierzyć, że konstruktorzy i technolodzy odpowiedzialni za właściwe zaprojektowanie i wykonanie produktu wciąż nie chcą tej prostej prawdy brać pod uwagę podczas projektowania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...