• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 4 z 6

    Jeśli, jak dotąd, nie mamy problemów z wadami powłoki w naszej malarni, to powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad. Jeśli je zbagatelizujemy, problemy z pewnością się pojawią. Aby ograniczyć możliwość pojawienia się problemów jakościowych malowania proszkowego należy:

    - nie prowadzić w pomieszczeniu malarni jakichkolwiek prac niezwiązanych z procesem malowania, a przyczyniających się do powstawania zanieczyszczeń

    - odgrodzić szczelnie pomieszczenie malarni od innych procesów technologicznych (np. obróbka mechaniczna, spawalnia, itp.)

    - zabezpieczyć pomieszczenie malarni przed niekontrolowanym przepływem powietrza z zewnątrz poprzez otwarte otwory, jak: bramy, drzwi i okna

    - o ile to możliwe zapewnić w pomieszczeniu malarni lekkie nadciśnienie powietrza w stosunku do pozostałych pomieszczeń

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - zapewnić w pomieszczeniu malarni łatwą do utrzymania w czystości podłogę i regularnie ją odkurzać, a okresowo zmywać


    Zasilanie sprężonym powietrzem

    Sprężone powietrze zasilające urządzenia aplikacyjne w malarni proszkowej powinno być suche i odolejone. Zła jakość powietrza zawsze wpływa na pogorszenie wyglądu otrzymywanych powłok. Rosnąca zawartość oleju w powietrzu zasilającym może prowadzić w rezultacie do podobnych wad powłok, jakie są wynikiem źle odtłuszczonego podłoża. Zbyt dużo wilgoci w powietrzu zasilającym powoduje powstawanie problemów z jednorodnym podawaniem farby, prowadząc do sklejania się proszku, powstawania aglomeratów a w konsekwencji powstawania wad powłoki. Poza tym wilgotne powietrze wywołuje spiekanie się farby proszkowej wewnątrz przewodów na drodze od podajnika do dyszy natryskowej i na elementach wysokonapięciowych aplikatorów. To też może być przyczyną powstawania wad powłoki, choć częściej staje się powodem poważnych uszkodzeń sprzętu.


    Sprzęt aplikacyjny, kabina natryskowa i systemy odzyskowe

    Stan techniczny i rodzaj stosowanego sprzętu aplikacyjnego wpływają bezpośrednio na jakość i efekt wizualny otrzymanych powłok proszkowych.

    Poprawna konstrukcja kabiny natryskowej uniemożliwia wydostawanie się napylanego proszku na zewnątrz do pomieszczenia malarni. Wydajność wentylacji jest tak dobrana, żeby we wszystkich otworach kabiny wymuszony przepływ powietrza był skierowany do jej wnętrza. Taka konstrukcja w zasadzie działania niewiele odróżnia kabinę malarską od domowego odkurzacza. Wszystkie zanieczyszczenia unoszone w pomieszczeniu malarni są w rezultacie zasysane do wewnątrz kabiny i dalej mogą być przenoszone na malowane powierzchnie. Szczególnie, że duża część zanieczyszczeń dość dobrze ładuje się elektrostatycznie. Problem występuje z różnym nasileniem w zależności od rodzaju stosowanego rozwiązania aplikacji. Napięciowy sprzęt aplikacyjny tworzy pole elektrostatyczne jonizujące powietrze pomiędzy dyszą aplikatora a pokrywanym detalem. Nadaje ładunek farbie proszkowej z takim samym skutkiem jak np. nitkom z odzieży pracowników czy nitkom ze szmat służących do przecierania detali. W przypadku ładowania tarciowego ten efekt nie występuje, ponieważ pomiędzy aplikatorem a pokrywanym detalem nie ma pola elektrostatycznego. Nośnikiem ładunku są jedynie cząstki farby proszkowej. Jednak ładowanie tarciowe wymaga o wiele większego wydatku i prędkości przepływu powietrza dla nadania cząstkom farby wymaganej energii kinetycznej, co również może być powodem powstawania problemów z jakością powłok.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...