• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 4 z 10

    Przedmioty z drewna po operacji cięcia lub obróbki skrawaniem (toczenie, frezowanie, wiercenie) zawierają na swojej powierzchni różnej wielkości drzazgi, fragmenty włókien drzewnych, trociny i pył drzewny. Nanoszenie powłoki malarskiej na powierzchnię przedmiotów z drewna musi być więc poprzedzone obróbką pojemnikową, która oczyści tę powierzchnię z tych fragmentów włókien drzewnych.


    Proces obróbki powierzchni w wygładzarkach pojemnikowych

    Proces obróbki wygładzającej w wygładzarkach pojemnikowych jest szczegółowo opisany również w opracowaniach książkowych [2,6-7]. Ten rodzaj obróbki powierzchni przedmiotów wytwarzanych masowo umożliwił wyeliminowanie pracy ręcznej oraz intensyfikację procesów obróbki poprzez ich mechanizację czy automatyzację.

    Ogromną zaletą obróbki w wygładzarkach pojemnikowych jest możliwość uzyskania homogenicznej struktury powierzchni obrabianych detali, która powinna być czysta, wolna od ostrych krawędzi i naroży. Odpowiednio przygotowana powierzchnia ma zapewniać dokładne i mocne przyleganie farby lub lakieru. Ma wyeliminować pękanie i łuszczenie się warstw malarskich, szczególnie na krawędziach i w innych trudno dostępnych miejscach. Jako fenomen można uznać to, że taki stan powierzchni obróbka w luźnych kształtkach gwarantuje dla wszystkich przedmiotów obrabianych w danym procesie. Proces ten jest niezależny od pory roku, dnia tygodnia, pracownika itp. Postępując zgodnie z wcześniej ustalonymi warunkami technologicznymi, pozwala uzyskać 100% detali prawidłowo przygotowanych do dalszego pokrycia malarskiego.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Z punktu widzenia przygotowania powierzchni detali pod powłoki malarskie istotne są następujące czynniki mające wpływ na przebieg procesu obróbki powierzchni:

    - rodzaj wygładzarki i parametry jej pracy,

    - media stosowane do obróbki i ich charakterystyka.


    155605.jpg

    Tablica 1. Ceramiczne kształtki ścierne zalecane do obróbki detali stalowych pod powłoki malarskie.


    Przy wyborze parametrów procesu obróbki należy uwzględnić fakt, że w analizowanym przypadku jest to proces, który można określić jako obróbka roto-wibracyjna zgrubna. Z tego powodu z wyboru urządzeń należy w zasadzie wyłączyć wygładzarki rotacyjne, czyli popularne bębny polerskie. Stosowane są one coraz rzadziej i w zasadzie tylko do obróbek wykończeniowych. W większości tego typu urządzeń nie ma bowiem możliwości ciągłego zraszania wsadu i ciągłego odprowadzania produktów ścierania. Utrudniony jest dostęp do obserwacji detali podczas obróbki, a tym samym niemożliwa jest wzrokowa ocena procesu. Jest to bardzo ważne np. podczas obróbki odlewów cynkalowych. Do obróbek detali pod powłoki malarskie stosowane są głównie wygładzarki wibracyjne, a dla drobnych i najdrobniejszych detali o masie kilkunastu gramów wygładzarki rotacyjno-kaskadowe, nazywane inaczej odśrodkowymi.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...