• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 9 z 10

    Mniejsze kształtki poliestrowe K20, P30 stosowane są do obróbki tworzywowych uchwytów meblowych przed procesem ich lakierowania. W tym przypadku wygładzane są miejsca po linii podziału formy oraz ujednorodniana jest cała powierzchnia tworzywa.

    Wiele przedmiotów z drewna przed procesem malowania poddawane jest obróbce w wygładzarkach pojemnikowych (rys. 13). Jest to jednak obróbka bez udziału kształtek ściernych.

    155613.jpg

    Rys. 10. Odlewy cynkalowe zamka błyskawicznego: a) stan surowy, b) stan po obróbce pojemnikowej.


    155614.jpg

    Rys. 11. Detale stalowe: a) bezpośrednio po tłoczeniu, b) po obróbce pojemnikowej.


    Najczęściej obróbce poddawane są same przedmioty, z powierzchni których podczas ruchu wibracyjnego w pojemniku usuwane są zadziory i nierówności powierzchni. Następuje to na skutek wzajemnego ocierania się o siebie obrabianych przedmiotów drewnianych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dość często pojemnikowej obróbce przedmiotów drewnianych towarzyszy proces nanoszenia na ich powierzchnię barwnika lub warstwy lakieru. Jako nośniki barwnika lub lakieru stosowane są często drobne kształtki drewniane lub granulaty z pestek owoców, najczęściej pestek czereśni.

    Bębny polerskie są też wykorzystywane do nanoszenia warstwy malarskiej na powierzchnię bardzo drobnych detali. Są to procesy, podczas których detale podgrzane do temperatury rzędu 70-90°C poddawane są mieszaniu w obracającym się bębnie. Na obracające się gorące detale wtryskiwany jest lakier przy użyciu specjalnych dysz [10]. Z gorących detali odparowuje rozpuszczalnik, a detale po wyładowaniu z bębna są gotowe do pakowania i użytkowania.


    155615.jpg

    Rys. 12. Przedmioty z tworzyw sztucznych pokrywane powłokami malarskimi.


    155616.jpg

    Rys. 13. Przedmioty z drewna poddawane obróbce pojemnikowej.


    Podsumowanie

    Obróbka roto-wibracyjna w wygładzarkach pojemnikowych to metoda przygotowania powierzchni różnorodnych detali pod powłoki malarskie dotychczas nie w pełni wykorzystywana. Ta metoda obróbki stwarza możliwości uzyskania powierzchni o powtarzalnych parametrach. Zapewnia to też uzyskanie powtarzalności jakości powłok malarskich naniesionych na takie powierzchnie. Ta powtarzalność jest niezależna od jakości pracy obsługi. Jest to duży mankament większości obróbek wykonywanych przy użyciu ręcznych narzędzi ścierno-polerskich.


    Literatura

    1. Landra T.: Przygotowanie powierzchni odlewów do malowania farbami proszkowymi. Archiwum Odlewnictwa . 2002, nr 3, s. 74-81.

    2. Marciniak M., Stefko A.,Szyrle W.: Podstawy obróbki w wygładzarkach pojemnikowych. WNT, Warszawa 1982.

    3. Wincenciak M.: Obróbka powierzchni swobodnych w wygładzarkach pojemnikowych przed procesem malowania. Lakiernictwa Przemysłowe. 2005, nr 6, s. 12-13.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...