• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 5


    Elektrostatyka wymaga uwagi

    Istotą aplikacji farb proszkowych jest wykorzystanie otaczających nas w przyrodzie zjawisk związanych z przepływem ładunków elektrycznych, ich przyciąganiem i odpychaniem, powstawaniem pól elektrycznych itp. Jak bardzo destrukcyjne mogą być to siły, możemy poznać obserwując np. efekty niszczące błyskawic pojawiających się podczas burz lub na znacznie mniejszą skalę, śmiertelne niebezpieczeństwo wyładowań elektryczności statycznej dla osób z wszczepionym rozrusznikiem serca. Podczas ładowania farb proszkowych wysokim napięciem (zazwyczaj do ok. 95 kV) pomiędzy aplikatorem a malowanym elementem powstaje pole elektryczne, dochodzi do jonizacji powietrza i wyładowań koronowych. Ładowanie proszku za pomocą tarcia nie generuje co prawda pola elektrycznego, lecz również pozwala na przekazywanie bardzo dużych ilości ładunków elektrycznych. Obie wymienione metody przynoszą pożytek w postaci skutecznego napylania proszku jedynie w przypadku, kiedy naładowane cząstki farby osiadając na powierzchni malowanego detalu mogą oddać swój ładunek poprzez właściwe uziemienie. Brak skutecznego uziemienia poprzez niekontrolowany wzrost potencjału elektryczności statycznej może prowadzić do powstawania iskrzenia, którego energia w szczególnych przypadkach dużej koncentracji proszku może wywołać wybuch mieszaniny proszek-powietrze. Skutkiem takiego wybuchu może być pożar malarni oraz poszkodowani ludzie znajdujący się w zasięgu wybuchu. Dlatego też wszystkie urządzenia biorące udział w procesie nakładania powłok powinny być skutecznie uziemione, tzn. oporność do uziemienia mierzona na ich powierzchni powinna być niższa od 1 M?. Ta zasada jest również stosowana do osób zatrudnionych w malarni, których obuwie powinno być wyposażone w podeszwy elektroprzewodzące.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Samodzielna budowa wyposażenia malarni przy braku doświadczenia w konstrukcji i wytwarzaniu urządzeń do aplikacji farb proszkowych może po prostu powodować powstanie realnego zagrożenia dla osób pracujących przy nakładaniu powłok i przebywających w pomieszczeniu, w którym odbywa się malowanie.


    Dobra kabina proszkowa to klucz do sukcesu

    Kabina malarska, w której nakłada się farby proszkowe musi spełniać określone wymagania, aby była bezpieczna w użytkowaniu i umożliwiała uzyskiwanie powłok dobrej jakości. Konieczność właściwego, skutecznego uziemienia jej elementów jest rzeczą niezwykle istotną dla efektywności malowania i uniknięcia powstawania wad powłoki generowanych przez różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jednak kabina do malowania proszkowego musi być przede wszystkim właściwie zaprojektowana i wykonana. Głównym, charakterystycznym parametrem, który powinien być brany pod uwagę zawsze na etapie wytycznych konstrukcji jest wymuszenie ruchu powietrza przez wszystkie otwory kabiny do jej wnętrza z prędkością minimalną ok. 0,5 m/s. Zakłada się, że przy takim przewietrzaniu malowanie jest bezpieczne, a farba proszkowa nie powinna wydostawać się podczas aplikacji na zewnątrz do pomieszczenia malarni. Przyjęcie takich założeń ma swoje konsekwencje w planowaniu otworów kabiny i uzależnieniu wydajności systemu wentylacyjnego od ich sumarycznej powierzchni. Ilość przepływającego przez kabinę powietrza ma również wpływ na konstrukcję systemów odzysku proszku zainstalowanych w kabinie, zespołów filtracyjnych itp.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...