• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(79)/2012

    Artykuły branżowe

    Wydarzenia

    ponad rok temu  01.09.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 15 minut

    Strona 4 z 6

    1208dekoracja_004.jpg

    Stalowa konstrukcja wieży Eiffla Paryż 1887-1889. Fot. paryz.miasta.org


    Czas gwałtownego rozwoju materiałów syntetycznych, nowe zastosowania

    Możemy wyróżnić dwie zasadnicze funkcje powłok, funkcję dekoracyjną i ochronną. Efekt dekoracyjny zapewniony jest przez kolor, połysk i fakturę powłoki lub kombinację tych wszystkich cech, a ochronę zawdzięczamy efektowi barierowemu lub aktywnej ochronie chemicznej uzyskiwanej dzięki odpowiedniemu doborowi pigmentów i wypełniaczy zawartych w farbie. Typowy skład każdej farby to substancja błonotwórcza, pigmenty i wypełniacze, rozpuszczalniki i środki pomocnicze. Znane są wyroby lakiernicze, które nie zawierają niektórych spośród wymienionych składników (np. lakiery - pigmentów i wypełniaczy, farby proszkowe - rozpuszczalników), jednak zawsze niezbędnym składnikiem zapewniającym utworzenie powłoki jest substancja błonotwórcza. To jej zawdzięczamy, że z farby tworzy się powłoka. A dalsza część artykułu poświęcona będzie na skrócony i bardzo uproszczony przegląd możliwych żywic stosowanych w przemyśle farb, ukazując równocześnie ich mnogość i niezliczone możliwości modyfikacji. Technologia produkcji farb sięga początków historii. Jednak droga od naturalnych materiałów i naturalnych materiałów modyfikowanych chemicznie do powszechnie dostępnych syntetycznych żywic rozpoczęła się w początkowych latach dwudziestego wieku. Najważniejszą przyczyną, dzięki której żywice syntetyczne odniosły spektakularny sukces była możliwość dostosowania ich właściwości do licznych miejsc aplikacji i dobra powtarzalność ich właściwości oraz z drugiej strony praktycznie nieograniczona dostępność. Żywice schnące, takie jak żywice kopalne, kalafonia, damar, szelak jako pochodzące z odległych regionów świata miały bowiem zasadniczą wadę w postaci ograniczonej dostępności.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Syntetyczne żywice są substancjami polimerowymi o wysokiej masie cząsteczkowej składającymi się z powtarzalnych segmentów monomerów. Mogą być one klasyfikowane na różne sposoby: ich chemiczną naturę, rodzaj struktury, sposób powstawania, właściwości lub miejsca zastosowań.

    Oprzyjmy się zatem o chemiczną naturę tych powszechnie znanych i stosowanych do dzisiaj substancji.

    - Rok 1920 - pierwsza estryfikacja gliceryny bezwodnikiem ftalowym doprowadziła wkrótce do możliwości powstania żywic, które zastąpiły naturalne utwardzające się żywice (oleje schnące)

    - Rok 1923 - wprowadzenie lakieru nitrocelulozowego. Dzięki dobrej wytrzymałości i szybkiemu schnięciu umożliwiło to rewolucję w przemyśle samochodowym, skracając czas wykańczania pojazdów z tygodni do godzin.

    Tagi: Teknos,

    WYDANIE 5(79)/2012