• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 5 z 7

    - usuwania starych powłok: lakierowych, gumy, tworzyw sztucznych, chromu, niklu i kadmu

    - renowacji zabytków, gdyż jest bezpieczny dla środowiska naturalnego i może być stosowany w terenie otwartym, jak też nad zbiornikami wodnymi

    - renowacji samochodów (karoserii, felg i podzespołów), ponieważ nie powoduje niszczenia oczyszczanych powierzchni

    - remontów urządzeń w rafineriach (zamiast żużli odpadowych i granatu almandynowego)

    - renowacji sprzętu wojskowego i budowlanego


    Granulat szklany bardzo często wykorzystywany jest podczas obróbki wyrobów ze stali nierdzewnych, szlachetnych i metali lekkich jako zamiennik kulek szklanych (z wyjątkiem operacji kulowania i wybłyszczania), żużli odpadowych (pomiedziowego, paleniskowego, wielkopiecowego, konwerterowego i innych) a czasem nawet elektrokorundu szlachetnego oraz zwykłego (w terenie otwartym) – patrz tabela 2. Jak widać z tabeli 3, granulat szklany bardzo dobrze oczyszcza powierzchnię do najwyższego standardu (Sa3), wytwarzając drobny i średni profil chropowatości powierzchni. Kulki szklane także oczyszczają powierzchnię do bardzo wysokiego standardu, jednak profil powierzchni przy każdym ciśnieniu jest bardzo niski, gdyż nadają się one głównie do wybłyszczania i utwardzania powierzchni. Żużel pomiedziowy nie jest czysty i nie wytwarza też tak wysokich standardów czystości powierzchni oczyszczonej jak kulkami szklanymi lub granulatem szklanym, jednak daje dwukrotnie wyższy profil chropowatości powierzchni przy niskich i wysokich ciśnieniach i mniej niż dwukrotnie większy przy średnim ciśnieniu. Należy zauważyć, że wysoki poziom profilu chropowatości powierzchni może nie okazać się najbardziej efektywnym pod względem zużycia wyrobów lakierowych, ponieważ jest możliwość ich oszczędności przy nieco łagodniejszym profilu chropowatości powierzchni, który może być wystarczający dla cienkich i średniej grubości powłok lakierowych, gdyż RZ winien wynosić mniej niż 1/3 grubości suchej powłoki [9].


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jak wynika z tabeli nr 4, kulki szklane oczyściły powierzchnię w najkrótszym czasie, a w nieco dłuższym granulat szklany, natomiast żużel pomiedziowy w najdłuższym czasie. Zużycie granulatu szklanego do czyszczenia powierzchni jest natomiast dużo niższe niż pozostałych ścierniw, co jest źródłem znacznych oszczędności dla wykonawców przy zakupie materiałów ściernych, a co z tym związane, także bezwzględnych kosztów oczyszczania. Wzrost ciśnienia powoduje wzrost szybkości oczyszczania wszystkimi ścierniwami, a zwłaszcza kulkami szklanymi. Zużycie granulatu szklanego spada wraz ze wzrostem ciśnienia, lecz w mniejszym stopniu niż kulek szklanych, a szczególnie żużla pomiedziowego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...