Ochrona antykorozyjna i wytrzymałość HAPA Plastic Powder
HAPA to skrót od angielskich słów (High Adhesion Polymer Alloy). Jak wskazuje nazwa, jest to termoplastyczna farba polietylenowa dla pokrywania stopów metali. Farby te zostały stworzone specjalnie dla zapewnienia długotrwałej ochrony antykorozyjnej, chemicznej, jak i mechanicznej, zarówno dla wymalowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. HAPA to doskonały wybór w porównaniu z tradycyjnymi powłokami PVC lub poliestrowymi farbami proszkowymi. Powłoki te charakteryzują się wysoką przyczepnością do metali, przez co jest niemal niemożliwe ich oderwanie po nałożeniu.
Rodzaje farb HAPA
Farby HAPA dostępne są w różnych wykonaniach:
- HAPA SC (lakierowanie natryskowe): cząsteczki farby są bardzo drobno zmielone, tak by współdziałały z natryskowym pistoletem elektrostatycznym. Prędkość przepływu powietrza, jak i wydatek proszku powinien być odpowiednio dopasowany do malowanego przedmiotu, tak aby unikać efektu "over spray" na tylnej części detalu.
- HAPA Granulaty: proces ten opiera się na tych samych założeniach co powyższe dwie metody, jednak do procesu lakierowania wykorzystuje metodę ekstruzji.
Zastosowanie farb HAPA
Farby HAPA znajdują wiele zastosowań, tworząc wytrzymałą powłokę lakierniczą, która to może być tworzona poprzez liczne metody aplikacji. Produkty te najczęściej są stosowane dla pokrywania elementów: wyposażenia placów zabaw, mebli ogrodowych, ławek miejskich, spawanych siatek, siatek w zwojach, płotów drucianych, słupków ogrodzeniowych, rur instalacyjnych, elementów podwozi samochodowych, zbiorników na paliwo, gaśnic, obudów baterii, słupów oświetleniowych i innych.
Metody aplikacji
1. Przygotowanie detalu
Metal jest odtłuszczany, odrdzewiany, poddawany oczyszczeniu i pasywacji. Elementy utrzymujące detal podczas procesu lakierowania (cienkie druty lub haki) powinny być umieszczone w dogodnej lokalizacji dla jak najlepszego utrzymywania obiektu. Po zakończeniu procesu lakierowania są one usuwane.
2. Podgrzewanie
Element jest podgrzewany do temperatury 250-300°C (480-570°F) przez 5-10 minut. Proces ten musi być dopasowany do zapotrzebowań wydajności produkcji, jak i do żądanej grubości powłoki.
Komentarze (0)