• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Krajowa baza emisji gazów cieplarnianych oraz innych substancji – część druga

    W poprzednim numerze „Lakiernictwa Przemysłowego” (nr 4(66)/2010) pisałam o konieczności sporządzania corocznego raportu przez podmioty korzystające ze środowiska i wprowadzania go do krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Teraz podam kilka podstawowych informacji, które będą przydatne dla przedstawicieli zakładów zobowiązanych do składania raportu.


    Przypomnę, że to ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji [Dz. U. nr 130, poz. 1070] nakłada na podmioty korzystające ze środowiska obowiązek sporządzania i wprowadzania do krajowej bazy, w terminie do końca lutego, raportu dotyczącego poprzedniego roku kalendarzowego, zawierającego szczegółowe informacje o wielkości emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji oraz prowadzonej działalności, na skutek której występuje emisja. Pierwszy raport składany jest za rok 2010 i należy go wprowadzić do krajowej bazy w terminie do końca lutego 2011 roku.


    W części drugiej dotyczącej ww. tematyki podam kilka podstawowych informacji, które, jak sądzę, będą przydatne dla przedstawicieli zakładów zobowiązanych do składania ww. raportu. W pierwszej kolejności konieczne jest założenie elektronicznego konta w krajowej bazie uruchomionej przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOB i ZE). W celu utworzenia i uzyskania dostępu do konta w krajowej bazie, zgodnie z regulaminem*, podmiot powinien wypełnić formularz rejestracyjny znajdujący się na stronie internetowej krajowej bazy i przesłać wypełniony formularz rejestracyjny drogą elektroniczną do administratora krajowej bazy. Następnie, zgodnie z pouczeniem automatycznie otrzymanym pocztą elektroniczną, należy złożyć wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami rejestracyjnymi firmy (zgodnie z regulaminem*), w formie pisemnej do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.


    Należy pamiętać, że podmiot, który posiada kilka zakładów wypełnia wniosek o utworzenie konta w krajowej bazie oddzielnie dla każdego zakładu, na terenie którego eksploatowana jest chociaż jedna instalacja wymagająca pozwolenia na wprowadzanie pyłów lub gazów do powietrza albo pozwolenia zintegrowanego. To dla tych instalacji w pierwszej kolejności należy wystąpić o założenie konta w krajowej bazie. Aby zapewnić sprawne i skuteczne przejście ścieżki rejestracyjnej, na stronie internetowej KOB i ZE opublikowana została instrukcja procesu rejestracji i złożenia wniosku o utworzenie konta w krajowej bazie. Raporty roczne należy składać odrębnie dla każdego posiadanego zakładu, czyli jeden raport dla całego zakładu ze wszystkich instalacji eksploatowanych na terenie tego zakładu.