Cel: przygotowanie powierzchni pod powłoki malarskie
Pasywacje na bazie chromu III są doskonałą bazą pod nakładane później powłoki malarskie. Z jednej strony łączą się poprzez reakcję chemiczną z powierzchnią metalu – z drugiej – jako warstwa, mają duże napięcie powierzchniowe, co skutkuje znakomitą przyczepnością lakieru. Detale, których powierzchnia została poddana procesowi pasywacji w kąpielach na bazie chromu III, a następnie pokryta farbą, podczas testów w komorze solnej wykazują doskonałą odporność na korozję.(Rys. 5)
Rys. 4. Korozja po ekspozycji w komorze solnej a) Zamak 3, b) Zamak 5.
Rys. 5. Korozja detali po ekspozycji w neutralnej komorze solnej a) fosforanowanie cynkowe + farba proszkowa, b) pasywacja na bazie chromu III + farba proszkowa.
Rys. 6. a) pasywacja aluminium i cynku SurTec 650, b) SurTec 683.
Rys. 7. Różne rodzaje materiałów po pasywacji w preparacie SurTec 609 i pokryciu farbą proszkową po 600 godz. testu w neutralnej komorze solnej.
Rys. 8. Różne rodzaje materiałów po pasywacji w preparacie SurTec 609 i pokryciu farbą proszkową po 6 cyklach w komorze klimatycznej.
Cel: przygotowanie kilku rodzajów materiału w jednej kąpieli
W procesach obróbki powierzchniowej przed malowaniem coraz częściej zachodzi konieczność przygotowania kilku metali w jednej kąpieli.
Przygotowanie powierzchni aluminium i cynku w jednej kąpieli
Pasywacje na bazie związków chromu III spełniają te wymagania i można w nich obrabiać różne metale i ich stopy. Pasywacja aluminium SurTec 650 może być także stosowana podczas obróbki powierzchni ocynkowanych. Właściwość tą wykorzystuje się np. w trakcie produkcji okien, gdzie razem z aluminium także elementy ocynkowane i ze stopów znalowych muszą być przygotowane przed malowaniem proszkowym. Zdjęcie nr 6 pokazuje wyniki testu w komorze solnej po pasywacji w preparacie SurTec 650 oraz SurTec 683 – standardowym produkcie do stopów znalowych. Po 1000 godz. w komorze solnej na obu próbkach nie ma korozji podpowłokowej. Także siatka nacięć wg DIN EN ISO 2409 spełnia wymagania normy.
Przygotowanie powierzchni dla multimetalu
Jeszcze bardziej wszechstronnym preparatem jest SurTec 609. W jego roztworach można pasywować: stal, ocynk galwaniczny i ogniowy, stopy znalowe oraz aluminium. Dzięki uniwersalności oraz bardzo dobrym parametrom antykorozyjnym doskonale zastępuje on klasyczne fosforanowanie cynkowe. Stosowanie tego typu rozwiązania daje użytkownikom wiele korzyści:
Komentarze (0)