• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Drewno

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    1487efektywne_002.jpg

    Pomiar wywoływany jest automatycznie przez sygnał czujnika fotoelektrycznego w chwili wejścia płyty w odpowiednią strefę. Źródło: Winterthur Instruments


    Wniosek: wyniki pomiarów dowodzą, że CoatMaster bardzo dobrze nadaje się do zintegrowanego pomiaru grubości powłok proszkowych na płytach MDF przed wygrzewaniem - również na ruchomych elementach. Dla użytkowników wynikają z tego m.in. następujące korzyści:

    - Kontrola procesu: szybka reakcja na odstępstwa od normy w procesie oszczędza czas produkcji.

    - Gwarancja jakości: możliwość sporządzenia kompletnej dokumentacji wszystkich elementów. Uniknięcie niedomalowań z powodu defektów linii lakierniczej zapewnia utrzymanie jakości.

    - Oszczędność materiału: Wyeliminowanie regularnego uzyskiwania zbyt grubych warstw umożliwia oszczędność materiału rzędu 10-30%.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przebieg procesu w firmie Ramseier Woodcoat przy malowaniu proszkowym płyt MDF


    Strefa załadunku

    Elementy przeznaczone do powlekania zawieszane są na metalowych hakach. W ten sposób zapewnione jest płynne malowanie krawędzi, a metalowe haki umożliwiają dobrą przewodność elektryczną. Razem z przewodzącą prąd płytą MDF są to warunki konieczne do optymalnego lakierowania proszkowego.

    Nakładanie gruntu

    W pierwszej kabinie lakierniczej nanoszony jest podkładowy lakier proszkowy. Pistolety napylające sterowane są tutaj poprzez optyczne wykrywanie elementów. Takie gruntowanie umożliwia bardzo dobrą ochronę na powierzchniach płaskich, jak i krawędziach.

    Piec 1: Wstępne utwardzanie gruntu

    W skróconym piecu na podczerwień proszek podkładowy jest żelowany, tzn. rozpoczęty jest proces sieciowania. Końcowe utwardzanie warstwy lakieru zachodzi jednak dopiero przy utwardzaniu po piecu głównym.

    Strefa kontroli i szlifowania

    Zagruntowane elementy kontrolowane są pod kątem nieregularności oraz szlifowane. Ten międzyszlif jest ważny dla uzyskania jednorodnego wrażenia optycznego po nałożeniu warstwy kryjącej.

    Aplikacja lakieru kryjącego

    W następnym kroku nakładany jest kryjący lakier proszkowy o wybranym kolorze. W tym celu elementy jeszcze raz przebiegają przez kabinę lakierniczą. Przebieg powlekania jest identyczny jak w przypadku gruntowania.

    Piec 2: Pełne utwardzanie

    Polakierowanie płyty MDF są teraz całkowicie utwardzane w piecu głównym. Dłuższy czas przebywania w tym piecu gwarantuje dobre utwardzenie warstwy gruntowej i kryjącej. Ten proces jest szczególnie ważny, gdyż tylko kompletnie usieciowany lakier proszkowy jest w najwyższym stopniu odporny mechanicznie i chemicznie.

    Strefa chłodzenia

    Elementy pozostają do ostygnięcia po piecu w wyznaczonej do tego strefie.

    Strefa rozładunku

    Proces powlekania jest zakończony, elementy są zdejmowane z haków i po wizualnej kontroli jakości bezpośrednio pakowane.

    Laboratorium

    Dostarczone próbki poddawane są testom laboratoryjnym (pomiar wilgotności, stopnia utwardzenia, odporności na zarysowania).


    Tłumaczenie z"Besser Lackieren!"

    Michał Bedyk nr 10/2014, str. 1, 2

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...