
- Etap II: wspomaganie ogrzewania poprzez obrotowy wymiennik ciepła typu ”powietrze-powietrze”
5000 Nm3/godz. wydmuchiwanego powietrza ze strefy „podczerwieni”, o temp. ok. 100 st. C na stronę ”odpowietrzną” sekcji odzysku ciepła celem ogrzania sekcji obróbki wstępnej, jest łączone z innym wydmuchiwanym strumieniem powietrza w drugim etapie:
- powietrze wydmuchiwane z suszarki wody, 1000 Nm3/godz, temp. 120 st. C
- częściowy strumień powietrza wydostający się ze strefy schładzania, 20000 Nm3/godz, temp. 40 do 50 st. C
- zasysanie powietrza z pomieszczenia lakierni - z pod sufitu, 29000 Nm3/godz., temp. 30 do 45 st. C
Całkowita ilość powietrza wynosząca 55000 Nm3/godz. o temp. ok. 55 st. C jest następnie filtrowana i transportowana poprzez obrotowy wymiennik ciepła typu „powietrze – powietrze” do wentylatora i usuwana na zewnątrz. W przepływie przeciwprądowym zasysane jest powietrze z otoczenia i również najpierw przechodzi przez filtr a następnie przez obrotowy wymiennik ciepła „powietrze-powietrze”.
Wydmuchiwane przez różne emitery strumienie powietrza są łączone i transportowane poprzez obrotowy wymiennik ciepła typu „powietrze-powietrze”, który w pełni podgrzewa dostarczany do lakierni strumień powietrza przekazując mu ciepło dla jej ogrzania.
Odzysk ciepła przy pomocy pomp ciepła
Zasadniczym wskaźnikiem w tym przypadku jest parametr, który nazywany jest współczynnikiem jakości (Coefficient of Performance czyli COP) pomp cieplnych. Określa on stosunek pomiędzy dostarczoną energią elektryczną do sprężarki a wypadkową uzysku ciepła. Idealnie jest jeśli mieści się on pomiędzy 4 a 5. Na przykład COP wynoszący 4,5 wskazuje, że uzysk ciepła w ilości 450 kW został osiągnięty przy pomocy dostarczonej energii elektrycznej w ilości 100 kW. Zasadniczo, na wartość COP ma wpływ zastosowany czynnik chłodniczy.Wydajna i opłacalna koncepcja wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy równowagi cieplnej lakierni niezależnie od tego, która opcja będzie zastosowana dla zwiększenia wydajności energetycznej.
Doris Schulz