• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 2 z 7


    Na czym polega sama aplikacja elektrostatyczna? Otóż do pistoletu lub głowicy rozpyłowej doprowadza się ładunek za pomocą generatora (generator pozwala na oddzielną regulację napięcia (kV) i natężenia (μA) prądu) o odpowiednim napięciu i natężeniu, który na wbudowanej specjalnej elektrodzie przekazywany jest farbie. Przekazanie potencjału wywołuje pole elektryczne wytwarzane przez spoczywający ładunek elektryczny lub układ ładunków. Wszyscy pamiętamy z fizyki, iż ładunki o dwóch różnych potencjałach przyciągają się i tak jest w przypadku malowania elektrostatycznego.


    Malowanie elektrostatyczne polega na skierowaniu rozpylonych i naładowanych elektrostatycznie cząstek farby w kierunku uziemionego elementu, który chcemy pomalować. Zatomizowane cząstki farby otrzymują potencjał ujemny (w większości przypadków), a malowany element z natury ma ładunek dodatni. Wytworzone pole elektrostatyczne proste pomiędzy pistoletem i uziemionym detalem powoduje szybkie przemieszczanie się naładowanych cząstek farby wzdłuż linii sił pola elektrostatycznego na powierzchnię malowanego detalu w wyniku przyciągania się ładunków o różnych potencjałach – dodatnim i ujemnym. W przypadku stosunku szerokości strumienia do malowanego elementu minimum 1:1 uzyskujemy efekt otaczania, a jeśli stosunek detalu do szerokości strumienia jest większy, siły pola rozchodzą się na boki. Nie będę się zagłębiał w szczegóły, ponieważ dal Was klientów będą się liczyć efekty, które powinien pomóc zapewnić dostawca, a aby je uzyskać trzeba spełnić kilka warunków. Podstawowymi czynnikami, jakie powinniśmy określić i spełnić, które determinują nas do dokonania właściwych wyborów przedstawiam poniżej.


    Wymagania


    Przewodnictwo detali - ważnym czynnikiem jest przewodnictwo przeznaczonych do malowania detali. W przypadku metali sprawa jest raczej prosta i nie wymaga zbytnich zabiegów, natomiast podczas wykończenia powierzchni drewna i materiałów przetworzonych, jak również tworzyw sztucznych, już nie jest tak oczywista. Nie wszystkie tworzywa są dobrymi przewodnikami. Aby wywołać efekt elektrostatyczny wykonuje się operację gruntowania i aktywowania powierzchni, która ma na celu zmniejszanie napięcia powierzchniowego, jak również umożliwienie zastosowania aplikacji elektrostatycznej. W przypadku drewna i innych materiałów przetworzonych czynnikiem determinującym jest wilgotność. Ciężko jest osiągnąć stałą wilgotność materiału na poziomie 7-10 proc., która pozwoli nam na efektywne wykorzystanie elektrostatyki, więc z pomocą przychodzą nam urządzenia do nawilżania. Wilgotność materiału możemy podnieść za pomocą bejcowania, gruntowania lub instalacji nawilżającej pod warunkiem, iż odstępy pomiędzy operacjami nie będą zbyt długie. Sprawdzonym sposobem jest stosowanie i wytyczenie strefy nawilżania tuż przed operacją wykończania powierzchni. Elementy są wprowadzane w strefę na wózkach lub konwojerem i w czasie około 1-5 minut przebywają w otoczeniu o wilgotności około 80 proc. Po nasyceniu nadają się idealnie do procesu malowania, lakierownia czy też bejcowania za pomocą aplikacji elektrostatycznych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...