• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 4 z 7


    Mocowanie elementów – bez względu co chcemy pomalować, musimy zamocować elementy czy to na zawiesiach konwojera czy na koziołkach lub innych stelażach pomocniczych. Kolejny raz podkreślam, iż te elementy muszą być dobrze uziemione. Jeśli już stosujemy aplikację elektrostatyczną pamiętajmy o regularnym czyszczeniu tych elementów, ponieważ jeśli będą brudne zabiorą nam cenny potencjał elektrostatyki lub spowodują, iż odprowadzanie ładunków będzie utrudnione, czego skutkiem będzie odwrócenie pola elektrostatycznego. Nie zaleca się malowania elementów w pobliżu innych już pomalowanych detali. Jeśli nie ma ku temu warunków z powodu osadzania się rozkurzu, elementy powinny być malowane z obu stron w jak najkrótszym odstępie czasowym.


    Warto obserwować warunki otoczenia, jeśli nie są stałe, czyli temperaturę i wilgotność w lakierni. Stały monitoring pozwala na rozwiązywanie problemów w związku z rozlewnością i jakością powłok malarskich.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wyposażenie operatorów - podstawą jest właściwy ubiór, czyli kombinezon antystatyczny z kapturem, obuwie i maska, a najlepiej hełm lakierniczy. Dla obuwia antystatycznego (przewodzącego) – obowiązuje norma zgodnie EN 50 053. Osoba malująca pistoletem elektrostatycznym nie powinna pracować w rękawicach, a jeśli to jest konieczne z innych powodów, rękawice powinny mieć odpowiedni współczynnik przewodzenia (zgodnie z normą EN 50 053). Czasem stosuje się rękawice z wyciętym na wewnętrznej stronie otworem umożliwiającym kontakt z pistoletem. Hełm malarski z nawiewem podwyższa komfort pracy malarza i w znacznym stopniu zapewnia mu bezpieczną pracę oraz widoczność. Człowiek jest dobrym przewodnikiem dla prądu.

    969fim_05.jpg


    969fim_06.jpg


    969fim_07.jpg

    TOPFINISH – linia automatyczna i półautomatyczna, mieszalnia farb, do malowania, lakierownia i barwienia okien i drzwi, aplikacja elektrostatyczna, technologia malowania H20 DYNAFLOW® bez strat farby i lakieru oraz technologia odzysku farb COOLAC® ekran.


    Niespełnienie ww. warunków powoduje, iż potencjał, zamiast zostać przekazywany na malowany detal, jest kierowany na operatora, co skutkuje nadmiernym zabrudzeniem twarzy, oczu, dróg oddechowych oraz rąk, jak również wyładowaniami elektrostatycznymi w postaci przeskoku iskry.


    Dostawca farby


    Ważnym czynnikiem jest dobra współpraca z firmą dostarczającą farby i lakiery, a w szczególności z technikiem. Wszystkie farby i lakiery można modyfikować w pewnych granicach stosując odpowiednie rozcieńczalniki, rozpuszczalniki i aktywatory. Jeśli warunki w lakierni są stałe w ciągu roku, takie modyfikacje nie są zbyt częste lub wcale nie są potrzebne, jednakże firmy, które nie kontrolują temperatury otoczenia i wilgotności muszą liczyć się z modyfikacjami kilka razy w roku. Rozlewność farb i ich atomizacja jest ściśle powiązana z warunkami otoczenia w lakierni, a w przypadku aplikacji elektrostatycznej jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na wady powstałe podczas aplikacji. Mogą to być wtrącenia w postaci pyłu powstałego wskutek zapylenia, może to być chropowata struktura i matowy kolor. Poprzez modyfikację proporcji możemy uniknąć tych problemów i poprawić rezystywność medium.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...