• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2
    W ostatnim czasie rośnie popularność efektów metalicznych i perłowych. Dotyczy to nie tylko firm zajmujących się lakierowaniem aluminium, ale także przemysłu samochodowego, elektroniki i AGD, różnego rodzaju elementów wystroju wnętrz, gadżetów i wielu innych. Oczekuje się, iż trend ten będzie zyskiwał na popularności, w szczególności dotyczy to branży farb proszkowych.

    Przewaga technologiczna w przypadku kolorów i efektów metalicznych




    Tradycyjna, stosowana od dekad, metoda produkowania metalicznych lub perłowych odcieni farb proszkowych oparta była na metodzie suchej mieszanki (dry blend). Polega ona na dodaniu tzw. pigmentów odpowiedzialnych za efekty specjalne (np. miki) do bazy farby proszkowej o odpowiedniej barwie i mieszaniu w wolnym tempie w mieszalniku (bębnie).

    Przez wiele lat taka metoda produkcji była akceptowana przez rynek i lakierników. Głównie ze względu na to, iż jest szybka i ekonomiczna. Jednak efekt metaliczny uzyskany w ten sposób może różnić się w zależności od partii produkcyjnej, kształtu obiektu, umiejętności malarskich lakiernika itd. Co więcej, uzyskany efekt metaliczny nie jest aż tak metaliczny. Proces zastosowania suchych mieszanek wiąże się także z różnego rodzaju innymi problemami, jak na przykład rozpryskiwanie (plucie) farby, czy rozdzielenie bazy od pigmentu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie rynkowe dotyczące nie tylko jakości farb z efektem metalicznym, jak też samej oferty takich farb. Pojawiło się zapotrzebowanie na kolory o mocniejszym efekcie, bardziej jednolite, o szerszej palecie barw oraz na dwupowłokowe specjalne efekty metaliczne. Coraz więcej odbiorców oczekuje także produktów o wyższym stopniu odzysku, bardziej przyjaznych użytkownikowi, o powtarzalnej barwie i wyglądzie.

    Aby zrozumieć istotę technologii produkcji farb w formie mieszanek suchych i bondowanych, należy zacząć od wyjaśnienia, jak zachowują się i jakiego rodzaju pigmenty metaliczne są dostępne. Ogólnie należy zauważyć, że pigmenty metaliczne oraz mika mają strukturę płatkową, która w zależności od kąta patrzenia i padania światła, ma wpływ na wygląd powłoki, końcowy efekt, kolor i odcień.

    Odblask metaliczny na powłokach jest niczym innym jak odbiciem światła od pigmentów metalicznych lub miki zauważalnym przez oko ludzkie. Oczywiście należy pamiętać, iż stopień odbicia światła uzależniony jest od źródła światła, a za najbardziej praktyczną metodę oceny efektów metalicznych uznaje się ocenę pod światłem słonecznym. Wtedy pigmenty metaliczne lub mika będą błyszczące lub połyskujące, kiedy będzie się na nie patrzeć pod różnym kątem - ze względu na to, iż będą odbijać różną ilość światła. Ułożenie cząsteczek metalicznych lub miki w powłoce także odgrywa istotną rolę. Jeśli więcej cząsteczek jest ułożonych pod kątem 180° od pozycji horyzontalnej, wtedy stopień odbicia jest większy niż w przypadku, gdy te pigmenty ułożone są pod kątem 90°.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...