• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    1575farby_001.jpg


    Produkcja farb bondowanych wymaga od producenta farby wprowadzenia nowej metody produkcji, która pozwoli uzyskać bardzie jednolity i powtarzalny efekt metaliczny. Bondowanie to metoda dająca najlepsze efekty. Technologia ta została wprowadzona jeszcze w latach 90. XX wieku i od tego czasu jest wciąż rozwijana i udoskonalona.

    Technologia bondowania oparta jest na koncepcie temperatury szklenia (Tg), czyli takiej temperatury, kiedy polimery przechodzą w szklenie. Temperatura przejścia w szklenie to temperatura, kiedy polimery zaczynają przechodzić ze stanu stałego lub fazy szklanej w fazę miękką lub lekko gumowatą. Jeśli polimery podgrzeje się do takiej (lub wyższej) temperatury i w tym momencie doda się pigment metaliczny lub mikę, to cząsteczki polimerowe zaczną zachowywać się jak klej. Dlatego proces ten nazywa się z angielskiego "bonding" - łączenie, wiązanie.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Istnieją różne metody bondowania czy podgrzewania (do temperatury szklenia Tg) konkretnej partii produkcyjnej farby w mikserze. Jedna z metod obejmuje powolne podgrzewanie odpowiedniej ilości wody w obudowie miksera podczas procesu mieszania do momentu, aż farba osiągnie temperaturę Tg lub wyższą. Przy tym procesie krytyczne znaczenie ma kontrola temperatury. Jeśli tylko osiągnięta zostanie temperatura Tg lub wyższa, dodaje się pigment metaliczny lub mikę i dalej miesza farbę przez pewien czas. Następnie partia produkcyjna farby wchodzi w fazę chłodzenia, a w obudowę miksera wprowadza się chłodną wodę.


    1575farby_002.jpg

    Jotun produkuje farby bondowane już od ośmiu lat.


    Inna metoda polega na utrzymywaniu kontrolowanej ilości wody w obudowie miksera i powolnym podgrzewaniu partii produkcyjnej farby w zamkniętym mikserze, przy użyciu różnych metod i prędkości. Temperaturę uzyskuje się poprzez tarcie farby o mieszalniki. Adekwatnie do poprzedniej metody, krytyczne znaczenie ma kontrola temperatury. Zbyt szybkie podgrzanie farby może doprowadzić do zbrylenia farby, ponieważ poszczególne cząsteczki polimerów rozmiękną się i okleją się innymi cząsteczkami. Z drugiej strony, jeśli temperatura będzie niższa niż Tg, wtedy uzyska się zwykła suchą mieszankę.

    Jednym ze sposobów kontroli jakości farby bondowanej jest zastosowanie mikroskopu elektronowego. Mamy wtedy możliwość sprawdzenia czy cząsteczka pigmentu metalicznego lub miki "przykleiła" się do cząsteczki farby z bazy. Im mniej wolnych cząsteczek pigmentów wokół cząsteczek bazy farby, tym lepiej.


    1575farby_003.jpg

    W ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie na farby z efektem metalicznym.


    Technologia bondowania farb ciągle ewoluuje. Dodatkowo, coraz więcej różnego rodzaju pigmentów metalicznych jest odkrywanych i testowanych, co pozwala uzyskać nowe kolory, inny połysk, czy też specyficzne efekty.

    Jotun rozpoczął produkcję bondowanych farb w 2007 roku. Obecnie tylko kilku producentów na świecie stosuje taką technologię i metody produkcji. Jeśli chcesz uzyskać jednolity wygląd metaliczny, poszukujesz produktów łatwiejszych w aplikacji, stawiasz na wydajność i lepszą jakość, przejdź na produkty bondowane Jotun.


    www.jotun.com

    Facebook Jotun Polska

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...