W M.C.I. pojawiły się wątpliwości już w momencie rozważań nad ekonomicznym aspektem przestawienia się z wypróbowanego systemu farb ciekłych na proszkowe. Zwłaszcza, że jeden z zakładów na Węgrzech miał już dość negatywne doświadczenia z różnorodnymi standardowymi farbami proszkowymi od różnych producentów.
- Kiedy zadecydowano o wyposażeniu zakładu Neutal w austriackim Burgenland w nowoczesną lakiernię proszkową, od samego początku przeprowadzano w nim próby z farbami UDS firmy KABE - mówi Hans Werner Wild. - Powierzchnie malowane tymi farbami były bardzo zbliżone do gładkich powierzchni pokrywanych farbami ciekłymi. Podczas prób przekonaliśmy się także, że KABE, jako elastyczne i średniej wielkości przedsiębiorstwo, jest dla nas właściwym partnerem.
Wielostronne korzyści
Dzięki farbie proszkowej UDS firma M.C.I. oszczędza materiał na poziomie maks. 30%. Oprócz tego, nowe farby proszkowe przynoszą też jeszcze wiele innych korzyści. Znawcy branży wiedzą, że pomimo produkcji potokowej i malowania proszkowego, podczas montażu niespodziewanie jedna lub kilka płyt sufitowych mogą różnić się wyglądem. Oglądający może odnieść wrażenie, że kolor graniczących ze sobą kasetonów nie jest identyczny. Często pociąga to za sobą wymianę tych elementów, która jest czasochłonna i kosztowna. Hans Werner Wild wyjaśnia powód takiego fenomenu postrzegania: - Wina nie tkwi w farbie, lecz w powierzchni krytej proszkowo w stosunku do powierzchni perforowanej (udział powierzchni perforowanej, wyłożonej ciemną flizeliną akustyczną) - mówi. - Im węższe rozłożenie i mniejsze otwory, tym bardziej problematyczna jest powłoka proszkowa. Wcześniej perforacja wynosiła u nas standardowo 2,5-3,0 mm. Dziś wykonujemy otwory często ze średnicą 1,0-1,5 mm, o bardzo dużych przekrojach otwartych (udział powierzchni wyperforowanej). Farba proszkowa zbiera się w perforowanych krawędziach, zmniejszając przez to nieznacznie średnicę otworów. Przesunięcie stosunku powierzchni malowanej proszkowo (biały) do powierzchni perforowanej wyłożonej flizeliną akustyczną powoduje optyczną zmianę koloru kasetonów z barwy białej na szarą.
Kolejna zaleta farby UDS pojawia się w związku z wymogami ochrony przeciwpożarowej, które muszą spełnić w architekturze metalowe kasetony. - Rachunek jest prosty - wyjaśnia Hans Werner Wild. - Mniej farby proszkowej oznacza mniej tworzywa sztucznego na kasetonach, co z kolei zmniejsza zagrożenie pożarowe, a więc zwiększa poziom ochrony ppoż. Dzięki farbie UDS możemy dziś osiągać najwyższą klasę odporności ogniowej A1. Ze standardową farbą proszkową nie byłoby to możliwe.
Komentarze (0)