• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Wydarzenia

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 4


    1452historia_002.jpg

    Aplikacja automatyczna.


    W 1992 roku wdrożono pierwsze w LITPOL-u stanowisko malowania proszkowego produkcji szwedzkich firm TRINCO i STJERNQUISTS - w zakresie zastosowanych ręcznych aplikacji triobo- i elektrostatycznych. Kabina była z filtrowym (patronowym) układem odzysku farby, transport typu podwieszonego z możliwością pracy na wózkach przemieszczanych po posadzce, piec na bazie zmodernizowanej elektrycznej suszarki ZUGIL. W 1993 roku oddano do użytku stanowisko malowania proszkowego nazywane potocznie jedynką z kabiną patronową typu KP3S Suwałki produkcji firmy MONKIEWICZ. Wybierając to rozwiązanie technologiczne malowania, zdecydowano faktycznie o wyborze strategii malowania w sensie zastosowania w najbliższej przyszłości kolejnych malarni stanowiskowych czy też budowy jednej malarni automatycznej. Jakość uzyskiwanych powłok malarskich, w tym szczególnie proszkowych, zależy w dużym stopniu od uzyskanego stopnia jakości przygotowanej powierzchni lakierowanych wyrobów. Dlatego też w 1993 roku wprowadzono do produkcji automatyczną myjnię typu ZB 4909 firmy ZUGIL. Była to myjnia taktowa, lokalizacja której pozwalała na jej współpracę z kilkoma malarniami typu stanowiskowego. Wprowadzona metoda obróbki to fosforanowanie żelazowe preparatami firmy GARDOBOND, potem HENKEL. Umożliwiło to nieosiągalną do tej pory czasową ochronę antykorozyjną również przed operacją malowania. Poza tym, znacznie zwiększyła się jakość i zdolność produkcyjna firmy.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kolejne stanowiska malowania proszkowego o numerach 2, 3 i 4 (dwójka, trójka i czwórka) wdrożono w LITPOL-u do produkcji odpowiednio w latach 1994, 1995 i 1997. W 1995 roku zastosowano w malarni, na stanowisku nr 2 pierwszy piec do utwardzania powłok z grzaniem innym niż elektryczne, bo z ogrzewaniem olejowym jako czynnikiem znacznie bardziej ekonomicznym. Gwarancję uzyskiwanej w procesie przygotowania powierzchni jakości zapewniała zastosowana również w 1995 roku pierwsza w firmie stacja demineralizacji wody (zapewniała jej jakość ustaloną obowiązującymi normami) produkcji PHU WATER SERVIS Gdynia. Jakość samego malowania poprawiło wdrożenie pierwszej w firmie sprężarki śrubowej SSRML 37-380 z wbudowanym osuszaczem powietrza firmy INGERSOLL. W 1996 roku w malarniach LITPOL wprowadzono bardziej wydajne i bardziej ergonomiczne ręczne aplikacje elektrostatyczne ITW GEMA i BOLHOFF.

    Rok 1998 to pamiętny w historii postępu i rozwoju technologicznego firmy MALOW, termin związany z uruchomieniem i wdrożeniem do produkcji taktowej, czterostanowiskowej malarni proszkowej. Malarnia wyposażona była w 4 filtrowe profesjonalne kabiny do napylania oraz 3 piece do utwardzania powłok. Jako czynnik grzewczy zastosowano gaz propan-butan pobierany z centralnej magistrali, dostarczany z zewnątrz cysternami i magazynowany w zbiornikach z własną stacją rozprężania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...