• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(64)/2010

    Artykuły branżowe

    Drewno

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 3

    829063.jpg

    Automat lakierniczy zapewnia precyzyjną szerokość strumienia z pistoletu i gwarantuje naniesienie powtarzalnej warstwy lakieru.


    Przy lakierowaniu mebli, a szczególnie mebli kuchennych, istotnym aspektem jest uwzględnienie lica krawędzi, na którym farba może lekko spłynąć, tworząc nieregularny i nieestetyczny efekt. Problem udało się rozwiązać przy pomocy opatentowanej technologii Airmix francuskiego producenta systemów Kremlin–Rexson. Airmix to połączenie konwencjonalnych urządzeń do natrysku powietrznego i technologii natrysku Airless. Materiał lakierniczy jest wstępnie rozpylany pod wpływem ciśnienia wytwarzanego przez pompę. Powietrze rozpylające przepływa przez stożek dyszy wokół strumienia natryskowego, tworząc wąż powietrzny dookoła strumienia farby, który przebiega równolegle po osiągnięciu zadanej szerokości i kąta. - W ten sposób uzyskujemy podczas natryskiwania dokładnie taki efekt, jaki jest potrzebny w tak trudnych miejscach, jak krawędzi drzwiczek i szuflad – twierdzi Hornschu.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zasilanie materiałem malarskim odbywa się przy pomocy wysokowydajnych pomp, dzięki czemu można znacząco poszerzyć paletę barw. Idealny wygląd natrysku na wszystkich poziomach warstw zapewniają dwa pistolety automatyczne AVX i ATX działające w oparciu o technologię Airmix, które mogą być stosowane zarówno w automatach, jak i w robotach. Obydwa pistolety gwarantują doskonałą jakość wykończenia, a jednocześnie znacznie ograniczają zużycie materiału. Precyzyjna szerokość strumienia pozwala uzyskać równomierne i powtarzalne nanoszenie lakieru oraz natrysk pożądanych grubości lakieru wynoszących od 30 do 50 μm (możliwość od 6 do 1500 μm) i przeciętną szybkość ruchu pistoletu wynoszącą do 0,6 m/sek. Dla producenta kuchni, przy udzielaniu zlecenia, decydująca jest ekonomiczność produkcji. W wyniku odpowiedniej regulacji elektronicznego urządzenia dwuskładnikowego zmniejszeniu uległy czasy zmiany farb i przezbrajania oraz ilość odpadów wytwarzanych podczas procesów płukania i zmiany farby, a jednocześnie poprawiła się trwałość urządzeń. Zaleta elektronicznego urządzenia dwuskładnikowego polega na tym, że może ono przetwarzać wiele farb, utwardzaczy i rozpuszczalników w oparciu o różne receptury. System kontrolny zapewnia precyzyjne proporcje mieszania. Takie połączenie materiału, farby i techniki gwarantuje wysokie właściwości użytkowe, wykonanie powłoki antybakteryjnej na powierzchni, uzyskanie powłoki odpornej na zadrapania oraz odpowiedni dobór kolorów.


    Literatura

    [1] Jorze Prieto/Jürgen Keine: Holzbeschichtung. Chemie und Praxis, Vincentz Network, Hanower 2007.


    Josef Simon

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...