• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    Wyroby Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5


    Odtłuszczania i wytrawianie przy pomocy materiałów wykonanych z surowców odnawialnych

    W międzyczasie powstały już materiały służące do obróbki wstępnej części wykonanych ze stali, żelaza oraz aluminium oparte na surowcach odnawialnych. Niejonowe związki powierzchniowo czynne (alkilopoliglikozydy i amfoteryczne związki powierzchniowo czynne) mogą być wytwarzane, na przykład, ze skrobi i syropu glukozowego na bazie betain lub sultain. Mogą występować w postaci proszku, słabo zasadowych i wolnych od boranów środków czyszczących. Z innych materiałów, jako surowiec do produkcji przyjaznych dla środowiska i nietoksycznych roztworów do wytrawiania aluminium, stali i żeliwa, wykorzystywane są resztki buraków cukrowych.

    1369idealne_004.jpg


    Cząstki stałe, jak również zanieczyszczenia błonopodobne, można delikatnie usuwać z wyrobów wykonanych z różnych tworzyw sztucznych i kompozytów przy pomocy suchego lodu CO2. Fot. Venjakob


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    "Sztuczny śnieg" do czyszczenia

    Części wykonane z tworzyw sztucznych i tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem podlegają tradycyjnej obróbce wstępnej za pomocą wodnego środka czyszczącego oraz strumieniowego osuszacza powietrza. Jednakże, ze względu na jej koszt, wymagania przestrzenne oraz energochłonność, wariant ten jest coraz częściej zastępowany alternatywnymi sposobami, takimi jak czyszczenie przy pomocy urządzenia do rozpylania suchego lodu CO2 lub procesy plazmowe. Czyszczenie przy pomocy CO2 znalazło wiele zastosowań, na przykład w przemyśle samochodowym oraz w dostawach do branży motoryzacyjnej. Z jednej strony, jest to spowodowane oszczędnościami w wysokości nawet do 50% kosztów inwestycyjnych, 20% kosztów operacyjnych oraz do 80% potrzeb związanych z zajmowaną powierzchnią. Odkąd nietoksyczny, niepalny suchy lód jest wytwarzany z pochodzącego z wtórnego obiegu ciekłego dwutlenku węgla, rozdmuchiwanie CO2 jest procesem przyjaznym dla środowiska. W ten sposób łatwo mogą być usuwane z wyrobów wykonanych z różnych tworzyw sztucznych i kompozytów cząstki stałe, jak również zanieczyszczenia błonopodobne.


    Ciekły dwutlenek węgla jest rozprężany podczas przechodzenia przez dyszę, a przy pomocy sprężonego powietrza nadawane jest mu przyspieszenie do prędkości ultradźwiękowych. Efekt czyszczenia opiera się na kombinacji właściwości mechanicznych, termicznych i charakterystyk chemicznych, za pomocą których suchy lód CO2 usuwa zanieczyszczenia w sposób suchy i bez pozostałości - nawet w bardzo małych szczelinach. Możliwości optymalnego ustawienia i minimalne wymagania przestrzenne związane z tym procesem pozwalają na bezpośrednie włączenie go do procesu czyszczenia przed malowaniem, co wyklucza możliwość ponownego zanieczyszczenia elementu, na przykład w czasie transportu lub przechowywania. Kolejna zaleta procesów suchych wynika ze zwiększonej swobody w projektowaniu odpowiednich elementów, ponieważ, na przykład, utrzymująca się w układzie woda nie pozwoli już na kontynuację procesu malowania.
    Tagi: Paint Expo,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...