• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 1 z 7

    Malowanie proszkowe nie tylko dla opornych


    Malowanie proszkowe jest oszczędne, wydajne i nowoczesne. Dodatkowo, wpisuje się w tak bardzo dziś istotne ekologiczne podejście do technologii wytwarzania. Zakres możliwych zastosowań farb proszkowych dynamicznie rośnie, co tylko może cieszyć. Czasem jednak przypominamy sobie, że nie wszystko jest tak bezproblemowe. Każda technologia ma swoje ograniczenia, a w przypadku malowania proszkowego głównym ograniczeniem jest wykonywanie poprawek w przypadku, gdy wygląd gotowej, utwardzonej powłoki odbiega od naszych oczekiwań.


    Kiedy opłaca się wykonywać poprawki, a kiedy trzeba wymalować powłokę od nowa? Jak trwałe są poprawiane powłoki? To tylko najczęściej zadawane pytania. Dlatego, że sprawa wiąże się z pieniędzmi, a dokładnie minimalizacją strat wynikających z błędów, które zawsze możemy popełnić. Warto zastanowić się jakie mamy możliwości wyjścia z problemu, płacąc możliwie niską cenę.


    1363jakikiedy_001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Poprawki ciekłą farbą na efektach specjalnych.


    Jaka powłoka proszkowa wymaga poprawki?

    Pytanie dość istotne. Rodzaj zastosowanego materiału powłokowego, sposób jego nakładania i utwardzania ma podstawowe znaczenie dla efektu wizualnego gotowej powłoki, jaki jesteśmy w stanie uzyskać. Wszystkie farby proszkowe podlegają podobnym regułom. Im bardziej będzie nam zależało na gładkiej powłoce, tym więcej trudności będziemy mieli z pokrywaniem krawędzi i naroży. Skracanie czasu utwardzania wywoła trudności z właściwym rozlaniem się powłoki. Obniżanie zalecanej temperatury utwardzania spowoduje kłopoty z transportem farb i ich przechowywaniem, szczególnie latem. Musimy pamiętać, że receptura używanej przez nas farby proszkowej powstała w laboratorium producenta w poszukiwaniu kompromisu pomiędzy możliwie dobrym wyglądem wymalowania a jego optymalnymi własnościami ochronnymi dla planowanych zastosowań. Uzyskania perfekcyjnego wyglądu powłok ciekłych znanych z rynku motoryzacyjnego raczej się spodziewać nie powinniśmy. Dla uniknięcia nieporozumień ogólne zasady dotyczące wymaganej jakości zamawianej powłoki powinny być jasno określone, udokumentowane i wiadome wszystkim stronom zaangażowanym w zlecenie.


    Przez wiele lat walory estetyczne powłok proszkowych były traktowane drugoplanowo. Zdecydowanie ważniejsze były uzyskiwane własności ochronne, lepsze od wymalowań farbami ciekłymi, przy porównywalnym czy mniejszym nakładzie pracy. Nawet w systemach jakości dedykowanych powłokom proszkowym na aluminiowych elementach architektonicznych (GSB i QUALICOAT), gdzie estetyka jest niezwykle istotna, odbiór jakościowy wymalowań pod względem wizualnym pozostawia wiele do życzenia. Stąd prosty wniosek, że ta część odbioru powłok przez klienta powinna być regulowana dwustronnymi uzgodnieniami. Oczywiście w granicach rozsądku. Przecież większość wymalowań podczas eksploatacji oglądamy z pewnego dystansu. Inaczej przedstawia się sprawa z własnościami mechanicznymi i ochronnymi powłok, objętymi odnośnymi normami, podlegającymi kontroli za pomocą przyrządów i prób laboratoryjnych. Tutaj dowolności jest znacznie mniej.

    Komentarze (3)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Balejasz 3 ponad rok temu A ile razy mogę poprawiać element?? Bo za drugim razem spadł jakiś brud, można 3,4,5 ?? Aż wyjdzie czy są jakieś granice??
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Ulek 2 ponad rok temuocena: 100%  Czy można polerować lakier proszkowy w połysku ? Usuwać drobne wady. Czy powłoka nie zostaje w ten sposób uszkodzona, czy powierzchnia dalej jest odporna na promienie słoneczne ?
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Porysowany 1 ponad rok temuocena: 50%  Mam porysowane parapety malowane proszkowo, dewelopere w ramach usuwania usterek proponuje przenalowanie. Jako odbiorca usług malarskich nic się nie dowiedziałem na temat jak ma być wykonanan naprawa , żeby powłoka miała te same właściwości zabezpieczenia przd korozją, jak pow.łoka nienaprawiana. była taka sama jak sie
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji