• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 6 z 7


    Ponowne utwardzanie powłok

    Właściwe usieciowanie farby proszkowej jest warunkiem uzyskania spodziewanych parametrów ochronnych powłoki. Proces wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości energii cieplnej. Czasem trudno jest nie popełnić błędu, zwłaszcza kiedy oszczędność energii wymusza na nas stosowanie minimalnych parametrów dopuszczanych przez producentów farb. Stąd dość częstą wadą wymalowań proszkowych jest niepełne usieciowanie pojawiające się w przypadku zbyt krótkiego czasu i/lub zbyt niskiej temperatury utwardzania. Objawem takiej wady jest kruchość powłoki i jej słaba adhezja do podłoża. W przypadku farb transparentnych bądź bezbarwnych problem jest łatwy do zdiagnozowania, ponieważ na powierzchni widoczne są siatkowe pęknięcia. Recepta naprawcza jest prosta. Pomalowane elementy należy włożyć z powrotem do pieca i powtórnie wygrzać w warunkach zgodnych z zaleceniami producenta farby proszkowej. W pewnych przypadkach może okazać się, że zbyt długie działanie wysokiej temperatury będzie miało ujemny wpływ na własności powłoki. Dlatego też warto wykonać próby przed przystąpieniem do ponownego grzania większej ilości źle utwardzonych elementów.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Szpachlowanie powłok proszkowych

    Małe uszkodzenia i nieciągłości powłok proszkowych można wyrównać w prosty sposób. Problem zaczyna się, gdy podczas prac poprawkowych obrabiany element zostanie uszkodzony. Dla większych napraw nie mamy lepszej alternatywy niż szpachlowanie. Musimy jednak pamiętać, na rynku jest dostępnych bardzo niewiele produktów przeznaczonych do szpachlowania powierzchni grzanych następnie podczas procesu malowania do temperatury 180-200°C. Stosowanie typowych szpachli użytkowanych w przemyśle motoryzacyjnym prowadzi zawsze do poważnych problemów. Produkty dedykowane do wykorzystania pod powłoki proszkowe muszą spełniać następujące warunki:

    - własności elektryczne szpachli mają umożliwić bezproblemowe pokrycie naprawianych miejsc farbą proszkową

    - odporność na temperaturę szpachli ma wykluczać gazowanie podczas utwardzania nałożonej powłoki proszkowej

    - współczynnik rozszerzalności cieplnej utwardzonej szpachli ma zapewnić jej dobrą przyczepność do podłoża w pełnym zakresie temperatur stosowania.


    Dla spełnienia powyższych warunków najlepiej nadają się dwuskładnikowe materiały epoksydowe o niskiej reaktywności, modyfikowane w celu uzyskania spodziewanych własności elektrycznych. Stąd dla ich szybkiego utwardzenia wymagane jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii cieplnej. Otrzymujemy w rezultacie twardą, łatwą do szlifowania powłokę, doskonale maskującą nierówności podłoża. Sukces szpachlowania to także unikanie wykonywania większych prac w jednym etapie prowadzące do dużej praco- i czasochłonności. Dobre rezultaty prac naprawczych uzyskujemy nakładając zazwyczaj warstwy nie grubsze niż 2 mm. Dlatego czasem lepiej traktować tę metodę ratunkową jako ostateczność.

    Komentarze (3)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Balejasz 3 ponad rok temu A ile razy mogę poprawiać element?? Bo za drugim razem spadł jakiś brud, można 3,4,5 ?? Aż wyjdzie czy są jakieś granice??
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Ulek 2 ponad rok temuocena: 100%  Czy można polerować lakier proszkowy w połysku ? Usuwać drobne wady. Czy powłoka nie zostaje w ten sposób uszkodzona, czy powierzchnia dalej jest odporna na promienie słoneczne ?
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Porysowany 1 ponad rok temuocena: 50%  Mam porysowane parapety malowane proszkowo, dewelopere w ramach usuwania usterek proponuje przenalowanie. Jako odbiorca usług malarskich nic się nie dowiedziałem na temat jak ma być wykonanan naprawa , żeby powłoka miała te same właściwości zabezpieczenia przd korozją, jak pow.łoka nienaprawiana. była taka sama jak sie
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji