Rozważania czy mamy do czynienia z maszyną, urządzeniem czy instalacją sprawiają przedsiębiorcom ogromne problemy, co z kolei budzi wątpliwości co do konieczności posiadania pozwolenia czy obowiązku zgłoszenia instalacji. Kwalifikacja w tej kwestii leży zawsze w gestii przedsiębiorcy, ale jeżeli jest błędna, to skutkuje konsekwencjami prawnymi.
Kwestię poszczególnych aspektów oddziaływania na środowisko, rodzajów zanieczyszczeń i związanych z tym obowiązków formalnych poruszaliśmy w poprzednich artykułach, więc teraz skupimy się wyłącznie na sposobie wyprowadzenia spraw środowiskowych zakładu na "prostą" i uzupełnieniu braków tak, aby zakład działał w sposób w pełni zgodny z przepisami prawa. W niniejszym artykule przedstawimy sposób w jaki można bezpiecznie uzupełnić zaległości środowiskowe i uregulować kwestie wynikające z przepisów prawa ochrony środowiska tak, aby z jednej strony, uniknąć kłopotów z prawem, a z drugiej strony, przeprowadzić całą procedurę sprawnie, skutecznie i bez zbędnych kosztów.
Eksploatuję instalację czy urządzenie?
Art. 180 ustawy Prawo ochrony środowiska mówi, że eksploatacja instalacji powodująca emisję zanieczyszczeń jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, o ile jest ono wymagane. Zgodnie natomiast z art. 3 ww. ustawy instalacja to:
- stacjonarne urządzenie techniczne
- zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych ze sobą technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położone na terenie tego samego zakładu
- budowle nie będące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami
Ustawa nie definiuje pojęcia stacjonarnego urządzenia technicznego, natomiast zgodnie z definicją przywołaną w innych źródłach należy przyjąć, że jest to każde urządzenie, które z racji na swoje zastosowanie jest przeznaczone do wykorzystania w jednym miejscu i w trakcie normalnej eksploatacji nie następuje zmiana jego położenia.
Komentarze (0)