Efektywne malowanie proszkowe
Ekologiczny charakter tej technologii, jak i doskonałe parametry ochronne nakładanych powłok nie budzą wątpliwości. Nie zawsze jednak obietnica efektywnego i oszczędnego malowania, oferowana na etapie inwestycji przez dostawców urządzeń technologicznych, przekłada się na realny obraz codziennej pracy. Stąd rodzi się pytanie: jak umiejętnie oszczędzać i gdzie szukać oszczędności? W odniesieniu do technologii malowania proszkowego jest to na tyle istotne pytanie, że wiele obiegowych, rozpowszechnianych szeroko propozycji obniżenia kosztów leczy objawy "choroby", a nie jej prawdziwe przyczyny.
Przykład zabudowy malarni - trudno byłoby coś zmienić.
Sprzęt do malowania proszkowego
W wielu przypadkach osoby odpowiedzialne za decyzje podejmowane podczas wyboru rozwiązania technicznego sprzętu aplikacyjnego kupowanego do malarni proszkowej nie zdają sobie sprawy z tego, że ich decyzje mają przesądzający wpływ na koszt i efektywność nakładania powłok w ich zakładzie na wiele lat. Dlatego też we właściwym wyborze wyposażenia malarni możemy szukać oszczędności, o których przekonamy się po uruchomieniu produkcji. Niestety, popularne przekonanie, że "trzeba jakoś zacząć a potem się poprawi" w tym przypadku zdecydowanie się nie sprawdza. Warto przed podjęciem ostatecznych decyzji zadać sobie przykładowe konkretne pytania:
- Czy zastosowany sposób aplikacji farb proszkowych jest optymalny po względem dopasowania do malowanych elementów?
- Czy kabina malarska ma odpowiednią wielkość w stosunku do liczby zamontowanych w niej aplikatorów i jest wykonana z materiału gwarantującego łatwe czyszczenie?
- Czy otwory w kabinie są właściwie dobrane względem intensywności przepływu powietrza wentylacji?
- Czy system odzysku proszku jest zaprojektowany tak, by właściwe spełniał swoją funkcję, wpływając na optymalizację wykorzystania materiału malarskiego?
- Czy zastosowany przelotowy piec konwekcyjny w linii automatycznej jest dopasowany do rodzaju malowanych elementów i maksymalnej, planowanej prędkości przenośnika, a piec komorowy ma dostateczną moc cieplną dla planowanej wielkości wsadu?
Komentarze (0)