• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 5


    Koszt przygotowania powierzchni

    Kluczowe znaczenie przygotowania powierzchni przed malowaniem dla uzyskania dobrej jakości powłok proszkowych jest ogólnie doceniane i niepoddawane dyskusji. Problemy pojawiają się, kiedy prześledzimy koszty procesów dedykowanych do poszczególnych zastosowań. Wszystkie zalecane przez uznanych dostawców rozwiązania wiążą się z istotnym czynnikiem cenotwórczym, minimum dwukrotnym płukaniem, często z wykorzystaniem wody demineralizowanej. Dlatego też można znaleźć również tańsze oferty rozwiązań przewidujące np. jedno płukanie, czy zupełnie proste mycie z pasywacją, zakładające całkowity brak płukania. Tego typu oszczędności są niezwykle groźne dla trwałości wykonanego zabezpieczenia, a w wielu wypadkach powodują występowanie wad czy brak przyczepności powłok do podłoża. W rezultacie takie obniżenie kosztów przygotowania powierzchni prowadzi do zwiększonej ilości braków, co skutkuje często podwyższeniem, a nie obniżeniem kosztów nakładania powłok. Dlatego też uproszczenie sposobu przygotowania powierzchni przed malowaniem powinno być przemyślane i poparte rzetelną wiedzą na temat bezpiecznych, dostępnych wariantów rozwiązań.


    1449umiejetnie_001.jpg

    Przykład czysto utrzymywanej malarni po ponad roku od uruchomienia.


    Odzysk farby proszkowej

    Przez cały okres rozwoju technologii malowania proszkowego zapewnienie jak najbardziej skutecznego sposobu wykorzystania możliwości odzyskiwania nienapylonej farby z kabiny do ponownego jej użycia było celem kolejnych konstruktorów sprzętu aplikacyjnego. Dlatego też dostępne obecnie rozwiązania pozwalają, w zależności od typu użytkowanych urządzeń, na skuteczne wykorzystywanie farby, ograniczając jej straty poniżej 10%. Dzieje się to jednak pod pewnymi warunkami. Dwa z nich mające decydujący wpływ na koszt nakładania powłok to:

    - jakość stosowanych farb proszkowych

    - czystość w malarni

    Oczywiście należy założyć, że trzeci niezwykle istotny warunek jest spełniony. Urządzenia odzyskowe malarni są zaprojektowane i wykonane zgodnie z dobrą sztuką inżynierską i aktualnymi trendami projektowymi w tym zakresie.

    Jakość farb proszkowych jest często bagatelizowana w rachunku kosztów nakładania powłok. Niesłusznie, bo sprawdzenie rzeczywistej wydajności malowania może prowadzić do ciekawych wniosków. Jest przecież wiele sposobów na cięcia wydatków w produkcji farb, a wszystkie z nich tak czy inaczej obniżają wydajność malowania i pogarszają możliwość skutecznego odzysku proszku. Cała idea malowania proszkowego oparta jest przecież na możliwie maksymalnym wykorzystaniu materiału powłokowego. Prócz czysto finansowego znaczenia tego zagadnienia, ma to niezwykle istotny aspekt ekologiczny, gdzie technologia w żaden sposób nie powinna wiązać się z nadmierną produkcją odpadów. Pamiętajmy, że farba proszkowa niezużyta do wykonania powłoki jest odpadem i musi być utylizowana, co też kosztuje.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...