• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(63)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 15 minut

    Strona 6 z 9


    Wady powłok wynikające ze złych warunków w trakcie nakładania farb

    Niekorzystne warunki atmosferyczne w trakcie nakładania farb, schnięcia i utwardzania powłok są przyczyną bardzo licznych i różnorodnych wad powłok wytworzonych z różnych rodzajów farb [2]. Najwrażliwsze na odchylenia temperatury i wilgotności powietrza od zalecanych w technologii są farby na spoiwach: epoksydowym, poliuretanowym i alkilokrzemianowym. W drastycznych przypadkach może nie nastąpić utwardzenie powłoki. Przy farbach epoksydowych, o tolerancji wyrobu na niskie temperatury i podwyższoną wilgotność decyduje przede wszystkim rodzaj utwardzacza, stąd na szczęście jest cała grupa tych podstawowych w zabezpieczeniu przed korozją wyrobów, które tolerują nie tylko gorzej przygotowane powierzchnie, ale również utwardzają się w temperaturach poniżej 0 st. C, a przy stosowaniu „zasad Mannicha” nawet w minus 18 st. C.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Generalnie, w odniesieniu do wszystkich wyrobów lakierowych można stwierdzić, że niskie temperatury wydłużają czas schnięcia, sprzyjają retencji rozpuszczalników, natomiast wysokie w głównej mierze są przyczyną porowatości. Najistotniejszym parametrem przy aplikacji farb jest różnica pomiędzy temperaturą malowanego podłoża a temperaturą punktu rosy otaczającego powietrza i to nie tylko w momencie malowania, ale również w czasie schnięcia i utwardzania. Przyjmuje się, że nie powinna ona wynosić mniej niż 3 st. C.


    Wady wynikające z nadmiernego rozcieńczania wyrobów

    Kompozycja rozpuszczalników przewidziana recepturą jest bardzo starannie dobierana, szczególnie pod kątem lotności poszczególnych węglowodorów. Chodzi o to, aby rozpuszczalniki odparowywały z powłoki w sposób równomierny i żaden z komponentów nie zalegał w podeschniętej warstwie. Dodatek dowolnie wybranego rozcieńczalnika zakłóca ten proces. Odpowiedni dobór rodzaju i ilości rozcieńczalnika jest bardzo ważny w przypadku farb dwuskładnikowych utwardzanych chemicznie, gdyż w czasie sieciowania powłoki pewna ilość rozcieńczalnika może zostać w niej uwięziona. W każdym przypadku nadmierne stosowanie rozcieńczalników (zalecanych przez producenta!) przedłuża czas utwardzania, zwiększa skłonność do pęcherzenia, pogarsza chemiczne i fizyczne właściwości powłoki. Bardzo niebezpieczne jest rozcieńczanie farb wodnych. Woda, charakteryzująca się dużym napięciem powierzchniowym, dodana w nadmiernej ilości obniża zdolność farby do zwilżania podłoża, a tym samym pogarsza przyczepność. Ponadto, może spowodować wzrost minimalnej temperatury tworzenia filmu, co prowadzi do powstania niespójnej powłoki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...