• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Kolejna malarnia Adal dla firmy Pronar


    Marka Pronar jest od prawie 30 lat znana zarówno na rynku polskim, jak i światowym. Pronar jest jednym z wiodących producentów maszyn rolniczych, komunalnych i budowlanych. Ukierunkowanie działalności na ciągły rozwój oraz wdrażanie nowych produktów wymusza inwestycje zarówno w wysoko wykwalifikowaną kadrę, jak i zaplecze maszynowe.


    Firma Adal od lat współpracuje z Pronarem w zakresie doradztwa i realizacji instalacji do inżynierii powierzchni. Łącznie, do dzisiaj, dostarczyła dla firmy Pronar 7 kompletnych instalacji technologicznych (w oparciu o technologię malowania proszkowego, ciekłego, jak i kataforezy) oraz wykonała wiele modernizacji istniejących malarni. Pierwszą, zrealizowaną w roku 2007, inwestycją była malarnia proszkowa w zakładzie w Strabli. Najnowszą, oddaną do użytku w 2015 roku, malarnią jest kompletna instalacja do chemicznego przygotowania powierzchni i malowania proszkowego, zlokalizowana w zakładzie w Siemiatyczach. W tym zakładzie pracuje już, dostarczona w 2011 roku, malarnia Adala do ciekłego lakierowania ciężkich detali wielkogabarytowych (koperta obrabianego detalu L × B × H = 6 × 2,5 × 2,5 m; ciężar maks. 1500 kg).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Malarnia proszkowa w Siemiatyczach została zaprojektowana do malowania detali o wymiarach L × B × H = 4 × 1,6 × 1,6 i maksymalnej masie do 700 kg.


    1551instalacja_001.jpg

    Obszar załadunku i rozładunku detali.


    1551instalacja_002.jpg

    Wyjazd z pieca i strefa chłodzenia.


    1551instalacja_003.jpg

    Stacja wspomagania załadunku i rozładunku.


    1551instalacja_004.jpg

    Malowanie w zamkniętej kabinie proszkowej.


    Przygotowanie powierzchni przed malowaniem realizowane jest w automatycznej myjce natryskowej w oparciu o proces fosforanowania żelazowego (dwa zabiegi odtłuszczania z fosforanowaniem oraz dwa płukania). Suszenie po myciu odbywa się w suszarce konwekcyjnej z bezpośrednim grzaniem palnikiem gazowym. Zastosowanie bezpośredniego systemu spalania obniża o ok. 20% koszt eksploatacji oraz upraszcza konstrukcję (brak wymiennika powietrza zwiększa niezawodność urządzenia).

    Detale malowane są ręcznie w zamkniętej kabinie wielkogabarytowej. Dostarczone aplikacje proszkowe firmy Adal pozwalają na napylanie farby z wykorzystaniem zamiennie obu metod elektryzacji (Tribo i Korona). Cyfrowy sterownik automatycznie rozpoznaje rodzaj podłączonego pistoletu.

    Odzysk proszku odbywa się w układzie z cyklonem i filtrem końcowym. Wentylacja kabiny jest, zgodnie z wieloletnimi doświadczeniami konstruktorów Adala, w układzie poziomym. Kanały ssące zabudowane są po obydwu stronach kabiny i podłączane do wentylacji naprzemiennie, w zależności od tego, po której stronie pracują operatorzy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...