Termin dokonania zgłoszenia to:
a) co najmniej na 30 dni przed dniem uruchomienia zakładu nowego lub jego części,
b) w terminie roku od dnia zaliczenia zakładu innego do zakładu o zwiększonym ryzyku lub zakładu o dużym ryzyku.
Poza tym, każdą istotną zmianę ilości lub rodzaju substancji niebezpiecznej albo jej charakterystyki fizykochemicznej, pożarowej i toksycznej, zmianę technologii lub profilu produkcji oraz zmianę, która mogłaby mieć poważne skutki związane z ryzykiem awarii, w stosunku do danych zawartych w zgłoszeniu zgłasza się właściwemu organowi Państwowej Straży Pożarnej w terminie co najmniej 30 dni przed dniem jej wprowadzenia.
Oprócz dokonania ww. zgłoszenia prowadzący zakład o zwiększonym ryzyku lub o dużym ryzyku ma obowiązek:
- sporządzenia programu zapobiegania poważnym awariom przemysłowym,
- podania do publicznej wiadomości między innymi potwierdzenia, że zakład podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym oraz że prowadzący dokonał zgłoszenia właściwym organom i przekazał im program zapobiegania awariom (dokładnie jakie informacje powinny się znaleźć w tej wiadomości podaje dodany art. 261a).
Ponadto, prowadzący zakład o dużym ryzyku jest obowiązany do opracowania raportu o bezpieczeństwie i wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego.
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, poprzez dodanie art. 264a-264d, obecnie właściwy organ Państwowej Straży Pożarnej opiniuje program zapobiegania awariom lub zmiany takiego programu.
Aby dokładnie ustalić czy zakład podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym należy przeanalizować obecnie obowiązujące rozporządzenie ministra gospodarki z 10 października 2013 r.
w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej [Dz.U. z 2013 r., poz. 1479].
Aurora Niesiołowska
Komentarze (0)