• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 6 z 6


    Kulki ceramiczne są stosowane w różnych sektorach przemysłowych: spożywczym, chemicznym, atomowym, produkcji konstrukcji ze stali nierdzewnej i aluminium oraz z innych metali lekkich, kolorowych i ich stopów, okuć meblarskich i innych wyrobów. Zastosowanie kulek ceramicznych w oczyszczarkach wirnikowych pozwala uzyskiwać pożądany efekt w dużo krótszym czasie niż w procesie pneumatycznej obróbki, a więc zachodzi w sposób bardziej ekonomiczny. Kulki ceramiczne używane w urządzeniach wirnikowych mniej ścierają części koła rzutowego, a zwłaszcza łopatek, w porównaniu do śrutów żeliwnych, staliwnych oraz chromowo-niklowych. Do czyszczenia spawów oraz do ujednolicania i wybłyszczania powierzchni stosuje się urządzenia pneumatyczne, stosując przy tym drobne ziarna przy małym ciśnieniu.


    Wszystkie urządzenia do pneumatycznej obróbki strumieniowo-ściernej nadają się dla kulek ceramicznych, nawet bezpyłowe i do mokrego oczyszczania z dodatkiem ścierniwa. Należy jednak brać pod uwagę specyfikę separacji uszkodzonych kulek ceramicznych oraz pyłu. Przedstawione powyżej kulki ceramiczne stanowią znaczący postęp w stosunku do kulek szklanych w niektórych dziedzinach zastosowań. Kulki ceramiczne przewyższają kulki szklane dzięki zdecydowanie wyższej trwałości i stabilności wymiarowej mającej dodatkowo wpływ na lepszy wygląd ujednolicanej i wybłyszczanej powierzchni. Podczas pracy kulkami ceramicznymi uzyskuje się dużo wyższą wydajność, w krótszym czasie i przy dużo mniejszym zużyciu ścierniwa do czyszczenia na 1 mkw. powierzchni. Praca przy użyciu kulek ceramicznych wyróżnia się lepszymi warunkami pracy i mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi. Pośród wszystkich syntetycznych ścierniw przeznaczonych do uszlachetniania powierzchni, tylko one nadają się do mechanizacji procesu oczyszczania, ponieważ można je stosować w urządzeniach wirnikowych (rzutowych, odśrodkowych).


    Dla lepszego zachowania poziomu naprężeń zmęczeniowych lepiej jest starać się o małą chropowatość z dogłębnymi ściskającymi naprężeniami. Dlatego kulowanie kulkami ceramicznymi jest bardziej korzystne niż śrutami stalowymi [1].


    Marek Marcinkowski


    Literatura:

    1. Materiały firmy ZirPro

    2. Patent USA - 5409415

    3. R. Hancy „Nowe trendy w ceramicznym śrutowaniu” mfm 11 - listopad 2010

    4. F. X. Abadie, L. Barralier, S. Fleury – „Ceramic Shot enhancement of high strength steel endurance aplication to Springs gears”. - ICSP9: Shot Peening s. 48 do 53.