Optymalne połączenie lakierowania automatycznego i manualnego
Od sierpnia 2009 roku w fabryce silników elektrycznych Siemens w Bad Neustadt jest w użyciu nowa linia do malowania serwomotorów. Szczególne elementy tej instalacji to: nowatorski system transportu towarów, połączenie manualnej i automatycznej kabiny lakierniczej, elastyczne czasy procesu oraz regulacja temperatury dostosowana do zewnętrznych warunków atmosferycznych.
W ramach reorganizacji linii produkcyjnej silników elektrycznych we frankońskim mieście Bad Neustadt, Siemens zaplanował także budowę nowej lakierni. Założono, że wykorzystywana wcześniej lakiernia manualna ma zostać zastąpiona przez nowoczesną, zautomatyzowaną instalację, a jednocześnie wykorzystanie farb na bazie rozpuszczalników ma zostać znacząco zredukowane. Kolejnym celem było przejście na systemy 2-komponentowe (2K), włączając w to nowoczesne technologie dostarczania oraz dozowania farby. Budowa nowego obiektu zlecona została firmie b+m surface systems GmbH we wrześniu 2008 r. Instalacja zaprojektowana jest z myślą o rosnącym zapotrzebowaniu w zakresie zdolności produkcyjnej, przy czym obecnie około 15 procent elementów lakierowanych jest już dwuwarstwowo. W przybliżeniu taką samą część stanowią tzw. silniki specjalne, które powlekane są w manualnej kabinie lakierniczej.
Cała instalacja składa się z:
- dwustanowiskowej strefy załadunku elementów,
- manualnej kabiny lakierniczej,
- automatycznej kabiny lakierniczej z robotem malarskim z serii T1,
- strefy odparowywania, suszarki lakierniczej oraz strefy chłodzenia,
- strefy odbioru elementów z trzema stanowiskami,
- mieszalni farb,
- systemu wentylacji powietrza oraz zaopatrzenia w media (woda, prąd itp.)
Do jej postawienia wykorzystano ok. 440 m2 powierzchni, włącznie z miejscami do podawania elementów oraz powierzchnią logistyczną (rys. 1 i 2). Do transportu elementów używany jest dwutorowy (Power+Free) przenośnik podłogowy. Części dostarczane są do lakierowania w dwóch stacjach podawczych. Załadunek elementów realizowany jest ręcznie, przy czym obsługa ciężkich silników wspomagana jest przez dźwignice. Po zamocowaniu silników na przenośniku są one ręcznie czyszczone. Dane do lakierowania przekazywane są z systemu SAP Siemensa do systemu kontroli instalacji, natomiast wprowadzanie szczegółowych danych silnika odbywa się za pomocą skanera kodów kreskowych.
Komentarze (2)